Miss Marple: Noc w bibliotece

Miss Marple Noc w bibliotece Imaginaria

Sto lat temu ukazała się debiutancka powieść Agathy Christie. W Tajemniczej historii w Styles pojawił się po raz pierwszy jeden z najsłynniejszych fikcyjnych detektywów Hercules Poirot. Stulecie powieści Agathy Christie okazało się pretekstem do przybliżenia jej literackiego dorobku w komiksowej formie. Noc w bibliotece to adaptacja powieści z 1942 roku, której bohaterką jest detektyw-amatorka Miss Marple.

Miss Marple Noc w bibliotece Okładka Gitarą RysowaneW domu pułkownika Bentry’ego, a dokładniej w bibliotece, zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Od późnego popołudnia dnia poprzedzającego znalezienie ciała nikt nie wchodził do tego pomieszczenia. Żona pułkownika zwraca się z prośbą o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki do swojej przyjaciółki Jane Marple. Czy starszej pani uda się rozwikłać zagadkę tajemniczej zbrodni? Czy uda się jej przeniknąć tajemnice skrywane przez społeczności małych angielskich miasteczek i wsi?

Klasyczna kryminalna intryga sprawa, że lektura komiksu sprawia sporo przyjemności. Lekkie uwspółcześnienie opowieści (w 1942 roku, kiedy ukazała się ona po raz pierwszy nie istnieli jeszcze The Beatles) nie wpływa na przyjemność z lektury, a pozwala w bardziej zrozumiały sposób ukazać konflikty kulturowe ówczesnej Brytanii. Klasowe podziały, których obecność i wynikające z nich ograniczenia coraz bardziej uwierały młodych Brytyjczyków, przewijają się często w komiksowych kadrach.

Noc w bibliotece to także opis swoistego współzawodnictwa pomiędzy amatorką kryminalnych zagadek Miss Marple, a brytyjską policją. Szorstka współpraca pomiędzy policjantami, a wszędobylską protagonistką jest źródłem licznych elementów humorystycznych.

Miss Marple Noc w bibliotece 1 Gitarą Rysowane

Dominique Ziegler z dużym szacunkiem podszedł do powieściowego pierwowzoru. Mimo wspomnianego uwspółcześnienia fabuły to nadal opowieść o sile rozumu oraz umiejętności poszukiwania i odczytywania ukrytych wskazówek. Miss Marple wystarczą empatia i logiczne myślenie, aby rozwikłać skomplikowaną zagadkę kryminalną. Czy we współczesnym świecie coś takiego byłoby możliwe? Czy technika nie zdominowałaby procedur śledczych? Ciekawie o tym opowiedział swego czasu Charlie Brooker w jednym z odcinków serialu Czarne lustro.

Autorem oprawy graficznej komiksu Noc w bibliotece jest Oliver Dauger. Jego wizja brytyjskiej prowincji w realistyczny oddaje otoczenie, w którym rozgrywa się akcja opowieści.

Miss Marple Noc w bibliotece 2 Gitarą Rysowane

Komiks Noc w bibliotece to udana adaptacja klasycznego kryminału. Zawsze warto skonfrontować ją z powieściowym oryginałem, jednak twórcom komiksu o Miss Marple udało się dość wiernie przenieść ją na język tego medium.


Miss Marple. Noc w bibliotece (The Body in the Library), wg powieści Agathy Christie, scen. Dominique Ziegler, rys. Oliver Dauger, tłum. Paweł Łapiński, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.