Clifton, tom 2

Clifton tom 2 Imaginaria

Harold Wilberforce Clifton powraca w czterech opowieściach, w których przyjdzie mu zmierzyć się z kolejnymi kryminalnymi zagadkami. Na jego drodze nie zabraknie także wymagających przeciwników z różnych zakątków Wielkiej Brytanii i kontynentalnej Europy.

Clifton tom 2 Okładka Gitarą RysowaneDrugi polski (a piąty francuski) tom zbiorczego wydania przygód Cliftona zawiera jedną opowieść napisaną przez Boba De Groota. Scenarzystą pozostałych trzech, a także rysownikiem wszystkich historii jest znany z serii Hugo Bédu. Podobnie jak w przypadku poprzedniego tomu całość wstępem opatrzył Jacques Pessis.

Emerytowany pułkownik i agent brytyjskiego wywiadu zmierzy się w drugim tomie serii Clifton z różnorodnymi wyzwaniami. W Matoutou-Falaise zostanie wplątany w rozgrywki wywiadów oraz poszukiwania zaginionego skarbu. W Śmiertelnym sezonie ponownie będzie musiał zmierzyć się z wrogami ojczyzny, tym razem zabijającymi emerytowanych pracowników brytyjskiego wywiadu. Jednak prawdziwym celem zamachowca będzie ktoś inny.

W Klanie McGregorów Bédu wysyła głównego bohatera do Szkocji. Staje się to oczywiście przyczynkiem do niezliczonej ilości żartów na temat szkocko-angielskich relacji. „Nacjonalistyczny” pies, tajemnica skradzionych klejnotów i doskonale współpracujący w wystawianiu protagoniście mandatów szkoccy i angielscy policjanci gwarantują dobrą zabawę. A do tego możemy poznać rodzinę niezastąpionej Miss Patridge.

Akcja zamykającej tom historii zatytułowanej Pocałunek kobry rozgrywa się w Paryżu. Dla Miss Patridge, to już koniec świata, na którym zdają się czyhać najgorsze niebezpieczeństwa. Rzeczywiście, przestępcy z którymi zmierzy się Clifton będą całkiem groźni, jednak angielsko-francuskie konflikty kulturowe uda się jakoś załagodzić. A do tego poznamy kuzyna Cliftona, który także potrafi pakować się w tarapaty.

Clifton tom 2 1 Gitarą Rysowane

Bob De Groot i Bédu znakomicie rozgrywają stereotypy dotyczące mieszkańców Wysp, co jest źródłem licznych żartów. W opowieściach nie brak, zarówno słownego, jak i sytuacyjnego humoru. Akcja, jak na brytyjskie warunki, toczy się całkiem wartko, a jakości całości dodają słowne utarczki Cliftona i Miss Patridge.

Rysunki Bédu rewelacyjnie oddają charakter opowieści. Jego wizja Anglii czy Szkocji jest bardzo miła dla oka, a do tego całkiem „realistyczna”. Cartoonowa stylistyka znakomicie pasuje do humorystycznej specyfiki komiksu.

Drugi tom pełnego polskiego wydania serii Clifton przypadnie do gustu fanom satyrycznych opowieści ze szpiegowsko-kryminalnym tłem. Czekam na dalsze przygody Harolda Wilberforce’a Cliftona.


Clifton, t. 2: Matoutou-Falaise, Klan MacGregorów, Śmiertelny sezon, Pocałunek kobry (Clifton, volume 5: Matoutou-Falaise, Le Clan Mc Gregor, Mortelle Saison, La Baiser du Cobra), scen. Bob de Groot, Bédu, rys. Bédu, tłum. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.