Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią

Spider-Man i Czarna Kotka Zło, które ludzie czynią Gitarą Rysowane

Spotkanie Spider-Mana i Czarnej Kotki z początku wydaje się zwykłą opowieścią o dwojgu superbohaterów próbujących rozwikłać kryminalną zagadkę. Jednak Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie oferuje czytelnikom bardziej skomplikowaną opowieść nie unikającą trudnych społecznych kwestii.

Spider-Man i Czarna Kotka Zło, które ludzie czynią Okładka Gitarą RysowaneFelicity Hardy, znana niegdyś jako Czarna Kotka, poszukuje w Nowym Jorku zaginionej przyjaciółki. Peter Parker, znany jako Spider-Man, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych ofiar handlarza narkotyków niejakiego Pana Brownstone’a. Denaci zmarli w wyniku zażycia zbyt dużych dawek, jednak w ich ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o przyjmowaniu substancji odurzających. Śledztwa obojga dawnych kochanków nieuchronnie doprowadzą do ich ponownego spotkania. Dla Felicity sprawa zaginionej koleżanki stanie się okazją do zmierzenia się z głęboko skrywanymi traumami z przeszłości…

Kevin Smith, autor scenariusza komiksu Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią, stworzył opowieść, która ubrana w szaty superbohaterskiej konwencji, dotyka trudnych problemów społecznych. Przemoc seksualna, której skalę ukazała niedawno afera zapoczątkowana ujawnieniem postepowania hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, obecna była w patriarchalnej kulturze Zachodu od dawna. Skandal rozgrywający się wśród kulturalnych elit zwrócił uwagę na skalę zjawiska w całości przestrzeni społecznej. Napisany w latach 2002-2006 komiks Smitha pokazuje skutki przemocy seksualnej z perspektywy osób, które padły jej ofiarą. Scenarzyście udało się stworzyć wiarygodne portrety psychologiczne ofiar przestępstw na tle seksualnym oraz pokazać, w jaki sposób, zmieniły one ich dotychczasowe życie.

Spider-Man i Czarna Kotka Zło, które ludzie czynią 1 Gitarą Rysowane

Za stronę graficzną komiksu Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią odpowiada Terry Dodson, rysownik opisywanej na Gitarą Rysowane serii Red Skin (tomy: Welcome to America oraz Jacky). Jego rysunki dobrze pasują do superbohaterskiej konwencji, co widać zwłaszcza w pierwszej, nieco lżejszej części komiksu.

Interesującym dodatkiem zamieszczonym w Zło, które ludzie czynią jest scenariusz szóstego zeszytu miniserii. Jego lektura, zwłaszcza w zestawieniu z finalnym efektem, pozwala zobaczyć jak wyobrażenia scenarzysty, zostały uzupełnione przez rysownika, zwłaszcza że lakoniczność scenariusza stwarzała mu pewne pole do popisu.

Komiks Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią to dobry przykład tego, jak można wykorzystać dość sztampowe opowieści o superbohaterach do opowiedzenia o poważnych problemach społecznych. Komiks, który czytany w 2017 roku, w kontekście ujawnianych przejawów przemocy seksualnej w przemyśle rozrywkowym, nabiera dodatkowych znaczeń.


Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią (Spider-Man/Black Cat: The Evil That Man Do), scen. Kevin Smith, rys. Terry Dodson, tłum. Kamil Śmiałkowski, Marvel Classic, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.