Relax. Antologia opowieści rysunkowych 3
Na trzeci tom Antologii opowieści rysunkowych zawierających opowieści, które ukazywały się na łamach kultowego magazynu komiksowego „Relax” przyszło poczekać trochę dłużej, niż na drugi. Czas zatem na kolejną podróż w komiksową przeszłość.
Na trzeci tom zbioru Relax. Antologia opowieści rysunkowych składa się ponad dwadzieścia komiksowych opowieści. Większość z nich, to krótkie, kilkuplanszowe, historie. Jedynie otwierający tom Wywiadowca XX wieku rysowany przez Jerzego Wróblewskiego do scenariusza Barbary Sokałówny i Jerzego Uśpieńskiego stanowi rozbudowaną, prawie trzydziestostronicową, opowieść. Zebrany w albumie materiał dobrze ukazuje, jak różnorodne były komiksy publikowane w legendarnym „Relaksie”.
Podobnie jak w poprzednich tomach zebrane w antologii opowieści reprezentują różne gatunki. Wiele tu opowieści science fiction, komiksów historycznych, sensacyjnych czy humorystycznych. Wśród tych ostatnich znaleźć można prace takich autorów jak Janusz Christa (Bajki dla dorosłych) czy Szymona Kobylińskiego (Nieco praktycznych porad duchowych).
Najciekawszym, według mnie, punktem trzeciego tomu wydawnictwa Relax. Antologia opowieści rysunkowych wydaje się wspomniany wcześniej Wywiadowca XX wieku. Scenariusz komiksu został oparty na cyklu reportaży poświęconych szpiegowi Richardowi Sorge, którego biografia mogłaby stanowić kanwę dla niejednej opowieści. Komiks czyta się z zainteresowaniem, choć nie brak w nim elementów propagandowych, i tylko szkoda, że całość kończy się tak szybko.
Komiks 508 Alarm! Ryszarda Bańkowicza (scen.) i Jerzego Wróblewskiego (rys.) opowiada o akcji ratowniczej prowadzonej w kopalni „Rokitnica”. Walka o życie górników trwa do końca, nawet jeśli zdaje się, że szanse na ich ocalenie są nikłe. Krótka, acz trzymające w napięciu historia. W tomie można też przeczytać historyczne opowieści osadzone w różnych okresach polskiej historii. O morskich walkach ze Szwedami opowiada Srebrny medalion, a w czasy drugiej wojny światowej zabierają czytelników autorzy Rzeczpospolitej gruzów. Z kolei współczesne dokonania Polaków zostały sportretowane choćby w Polaku w kosmosie. Najmniej przykuwającym uwagę tytułem spośród zebranych w tym tomie Relax. Antologia opowieści rysunkowych jest Bionik Jaga, który nie urzeka ani fabułami ani rysunkami.
„Relax” to magazyn, który dla wielu oznaczał początek przygody w komiksami. Czasem trwała ona dłużej, czasem fascynacja nimi nie przetrwała. Warto jednak sięgnąć ponownie po zebrane w Relax. Antologia opowieści rysunkowych historie i poczuć magię dawnych chwil.
Relax. Antologia opowieści rysunkowych, Egmont Polska, Warszawa 2019.