Relax. Antologia opowieści rysunkowych 2
Rok po premierze pierwszego tomu Antologii opowieści rysunkowych prezentujących wybrane historie, które ukazywały się na łamach kultowego magazynu komiksowego „Relax”, do rąk czytelników trafił tego zbioru ciąg dalszy. Dla osób, które otarły się o lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku, wehikuł czasu został ponownie uruchomiony.
Na drugi tom zbioru Relax. Antologia opowieści rysunkowych składa się prawie dwadzieścia komiksowych opowieści. Zebrane w tomie historie doskonale ukazują różnorodność komiksów publikowanych w „Relaksie”. Z jednej strony pojawiają w nim się dłuższe fabuły, których kolejne odcinki publikowane były w kolejnych numerach magazynu. Z drugiej, i tych w drugim tomie antologii wydaje się być więcej, krótkie opowieści. Te z kolei często łączone są w mniej lub bardziej powiązane ze sobą fabularnie cykle.
Historie zebrane w drugim tomie antologii reprezentują różne gatunki. Najwięcej w nim opowieści science fiction, komiksów historycznych, a także kryminałów. Nie brak też dobrych komiksów satyrycznych autorstwa Janusza Christy, czy kilku opowiastek z rysunkami Edwarda Lutczyna.
Spośród fantastycznych opowieści wyróżniają się zwłaszcza dwie: Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo ze znakomitymi rysunkami Waldemara Andrzejewskiego i niebanalnym scenariuszem Stefana Weinfelda oraz skierowana do młodszego czytelnika opowieść o podróżach w czasie zatytułowana Pięć kroków wstecz (scen. Zofia Chmurowa, rys. Marek Szyszko). Z kolei słabo wypada otwierająca album Vahanara, w której całkiem niezły pomysł, został zniszczony fatalnym wykonaniem. Chaotyczna narracja uniemożliwia śledzenie akcji, przez co proponowane rozwiązania fabularne mogą wydawać się naciągane. Całkiem dobrze czyta się po latach oparte na dobrze przemyślanym pomyśle Opowieści nie z tej ziemi napisane przez Stefana Weidfelda z rysunkami Witolda Parzydło.
Wielbicieli komiksów historycznych zadowolić powinien cykl opowieści napisanych pisany przez Leszka Moczulskiego (parającego się oprócz historii także polityką), a rysowany przez Grzegorza Rosińskiego. Klęska wikinga, Zasadzka, Zdrada i Bolesławowe słupy to cztery wartkie opowieści osadzone w początkach polskiej państwowości. Na pograniczu kryminału i opowieści historycznej lokuje się rysowany przez Jerzego Wróblewskiego Ślad wiedzie w przeszłość, którego młodzi bohaterowie próbują zapobiec kradzieży cennych skarbów ukrytych podczas drugiej wojny światowej. Komiks, który czytało się niczym dawne tomy przygód Pana Samochodzika.
„Relax” był dla wielu osób magazynem, który w pewien sposób ukształtował ich jako czytelników komiksu. Wspomina o tym Wojciech Birek w przedmowie do drugiego tomu Antologii opowieści rysunkowych. Dlatego dobrze, że można ponownie cieszyć się tymi historiami.
Relax. Antologia opowieści rysunkowych, Egmont Polska, Warszawa 2017.