Corto Maltese: Młodość
Dziewiąty tom przygód Corto Maltese pozwala czytelnikom poznać przeszłość głównego bohatera, a zwłaszcza moment, w którym ten poznał Rasputina. Nie brak w nim charakterystycznych dla serii elementów opowieści, jednak Młodość to bardziej realistyczna historia, niż te, do których przyzwyczaił odbiorców Hugo Pratt.
Choć wojna japońsko-rosyjska została zakończona, to jednak nie wszyscy gotowi są podporządkować się rozkazom zwierzchników. Po obu stronach konfliktu dochodzi do łamania warunków rozejmu, czego obserwatorem jest korespondent wojenny Jack London. Nie dość, że sam musi poradzić sobie z zatargiem z jednym z japońskich oficerów, stara się także pomóc cynicznemu i nieprzewidywalnemu Rasputinowi, który nie zamierzał dłużej słuchać swoich dowódców. Jednym, który może mu pomóc rozwikłać ten galimatias jest młody marynarz Corto Maltese. Wydarzenia, w których będą oni uczestniczyć, przybiorą dość nieprzewidziany kierunek.
Akcja tomu Młodość rozgrywa się w ostatnich dniach wojny japońsko-rosyjskiej toczonej od 1904 do 1905 roku. Corto Maltese, który w tej opowieści jest bardziej bohaterem drugoplanowym, po raz kolejny pojawia się w miejscu targanym przez wichry historii. Opowiedziana w Młodości historia jest dość prosta, pozbawiona zawiłości oraz elementów magicznych. Pozwala jednak zrozumieć początek „szorstkiej” przyjaźni Corto i Rasputina. Ten drugi, wraz z Jackiem Londonem, są głównymi bohaterami tego komiksu. Krótka opowieść zawiera jednak kilka niespodzianek, które pozwalają cieszyć się lekturą
Od strony graficznej Młodość odróżnia, od pozostałych tomów serii, inny sposób komponowania plansz, które konsekwentnie składają się z sześciu symetrycznie rozłożonych kadrów. Mniej jest też w rysunkach dynamicznej akcji, na rzecz portretów postaci.
Dziewiąty tom przygód Corto Maltese na tle dotychczas wydanych opowieści, wydaje się bardziej statyczny, jednak nie przeszkadza to w lekturze. Jest nim charakterystyczna dla Pratta doza sceptycyzmu odnośnie do ludzkiej natury, a zwłaszcza jej umiłowania do prowadzenia wojen i dominacji na innymi. Młodość rzuca także światło na początki relacji kluczowych dla całości postaci i choćby z tego względu warto spokojnie ją prześledzić.
Corto Maltese, t. 9: Młodość (Corto Maltese, vol. 9: La Jeunesse de Corto Maltese), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.
Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tu:
1. Opowieść słonych wód
2. Pod znakiem Koziorożca
3. Zawszę trochę dalej
4. Przygody celtyckie
5. Przygody etiopskie
6. Corto Maltese na Syberii
7. Baśń wenecka
8. Złoty dom w Samarkandzie