Śledztwa Enoli Holmes: Metro Baker Street

Śledztwa Enoli Holmes tom 6 Metro Baker Street Imaginaria

Śledztwa Enoli Holmes powoli dobiegają końca. Komiks Metro Baker Street zamyka bowiem pewne wątki dotyczące losów głównej bohaterki, jednocześnie otwierając perspektywy na nowe opowieści o najmłodszej członkini rodu Holmesów.

Śledztwa Enoli Holmes tom 6 Metro Baker Street Okładka ImaginariaW szóstym tomie komiksowej serii Śledztwa Enoli Holmes główna bohaterka musi rozwiązać sprawę zaginięcia żony pewnego arystokraty. Wszystko wskazuje na to, że została ona porwana w okolicach stacji metra Baker Street. Porywacze nie przesłali żadnych żądań, co czyni sprawę bardziej skomplikowaną. Dodatkowo śledztwo wymaga nawiązania współpracy z Sherlockiem, który także zaangażowany jest w to śledztwo. Poszukując uprowadzonej arystokratki Enola trafia także na kolejną wskazówkę dotyczącą losów jej matki. Czy młodej detektyw uda się rozwiązać zagadkę porwania kobiety? Czy zrozumie, dlaczego jej matka zdecydowała się zniknąć?

Szósty tom opowieści o młodszej siostrze Sherlocka po raz kolejny zabiera nas w mroczne miejsca Londynu. Spotkamy także czarne charaktery, które wcześniej pojawiły się w tej serii. Protagonistka serii po raz kolejny wykaże się detektywistycznym zmysłem, który umożliwi jej rozwiązanie niejednej zagadki. Nie zabraknie przy tym łamigłówek oraz momentów pełnych bardziej dynamicznej akcji.

Podobnie jak w poprzednich tomach serii pojawi się w Metro Baker Street sporo odniesień do sytuacji społecznej kobiet w wiktoriańskiej Anglii. Ich emancypacyjne dążenia spotykały się z niezrozumieniem ze strony patriarchalnych elit, nawet w przypadku osób tak uzdolnionych jak Enola. Jednak treść ostatniego tomu jest w tym względzie nieco bardziej optymistyczna.

Malarskie rysunki Sereny Blasco i Lucie Arnoux wyglądają wspaniale. Idealnie portretują one zakamarki Londynu zarówno te urokliwe, jak i mroczniejsze.

Śledztwa Enoli Holmes tom 6 Metro Baker Street Plansza Imaginaria

Kolejne tomy komiksowej serii Śledztwa Enoli Holmes to interesująca lektura dla fanów detektywistycznych opowieści. Metro Baker Street była przez długi czas finałową częścią powieściowego pierwowzoru komiksowej serii, jednak w ubiegłym roku Nancy Springer napisał kolejną powieść o młodej detektyw. Wydaje się, że powrót do tej komiksowej serii jest zatem tylko kwestą czasu.


Śledztwa Enoli Holmes, t. 6: Metro Baker Street (Les enquêtes d’Enola Holmes 6: Métro Baker Street), scen. Serena Blasco, rys. Serena Blasco, Lucie Arnoux, wg powieści Nancy Springer, tłum. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.