Na Północy robi się gorąco

Na Północy robi się̨ gorąco Imaginaria

Światła Północy tom 2 Okładka Uczennica Wyroczni ImaginariaNa Północy robi się gorąco. Od wydarzeń. W drugim tomie serii Światła Północy akcja zdecydowanie przyspiesza. A to dopiero drugi dzień przygody Sonji w Jotundale!

Na scenę wkracza stryj Henrik, który, wystraszony, poszukuje dziewczyny, wiedźma wraz z uczennicą a także aż trzy społeczności uwikłane w skomplikowane relacje: Wikingowie, trolle i wspomniani na razie Ludzie Gór. A jakby tego było mało, gargantuiczny troll Trym nadal kogoś szuka. To już pewne, że właśnie Sonji. Dziewczyna stanowczo powinna wracać do zwykłego świata. Jak to zrobić, gdy okoliczności stale się komplikują?

Po łagodnym, wprowadzającym tomie pierwszym, drugi – pt. Uczennica wyroczni to solidny komiks przygodowy. Dobrze się czyta, a w sposobie rysowania skandynawskiej przyrody jest coś hipnotyzującego. Soczysta zieleń, deszcz, mgła, zorza… Mnie wciąga.

Światła Północy tom 2 Uczennica Wyroczni Plansza Imaginaria

Pozytywka tom 2 Sekret Cypriana Okładka ImaginariaW Pandorii – przeciwnie. Jak nietrudno zgadnąć, Nola wkrótce po pierwszej przygodzie znów udaje się do świata wewnątrz szklanej kuli. I o ile tom pierwszy serii Pozytywka, z zasugerowaną mroczną tajemnicą krainy, zaostrzył mój apetyt, drugi – zatytułowany Sekret Cypriana czyta się jak przeciętną historię detektywistyczną dla dzieci.

Szczerze mówiąc, przypomina mi on przygody Misia Zbysia. I mimo że cały czas tajemnica relacji między Pandorią a Światonią (zwykłym ludzkim światem) jest w tle, napięcie, poczucie zagrożenia jest mniejsze. Poznajemy króla Hektoriana, domniemanego tyrana Pandorii. Jest imponującej postury, jednak ciężko powiedzieć o nim cokolwiek więcej. Wygląda niemal sympatycznie. Poznajemy także osobę współwinną kłopotów monarchy: tytułowego Cypriana, którego ojciec, zielarz, przyjaźni się z rodziną Matyldy. Cyprian o światońskiej tożsamości Noli dowiaduje się przypadkiem. Czemu mu nie powiedziano? Jest za mały? Zbyt niesforny? Czy to, że coś przed nim ukryto, będzie miało znaczenie w kolejnym tomie. Zobaczmy. To bodaj jedyny ciekawy wątek. Oby seria się rozkręciła

Pozytywka tom 2 Sekret Cypriana Okładka Imaginaria

Dane komiksów:

Światła Północy, t. 2: Uczennica wyroczni (Nothern Lights Book Two – The Viking and the Oracle), scen. i rys. Malin Falch, tłum. Mateusz Lis, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Pozytywka, t. 2: Sekret Cypriana (La boîte à musique 1: Le secret de Cyprien), scen. Carbone, rys. Gijé, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.