Ołówkiem #38: Pierwiastki teorii

Ołówkiem 38 Pierwiastki teorii Imaginaria

Promocja nauki w czasach organicznego do niej zaufania zawsze powinna spotykać się z dobrym przyjęciem. Jeśli teksty kultury popularnej opowiadające o zmaganiach badaczy wywodzących z różnych dziedzin nauki będą w stanie porwać młodych czytelników, mogą ich zachęcić do zgłębiania tajników świata przyrody czy humanistyki. Kolekcja Najwybitniejsi Naukowcy ma przybliżyć młodym odbiorcom najsłynniejszych badaczy w historii.

Maria Skłodowska-Curie: Pierwiastki promieniotwórcze

Maria Skłodowska-Curie Pierwiastki promieniotwórcze Okładka ImaginariaW pierwszym tomie kolekcji poznajemy losy rodzimej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Jej droga na naukowy olimp była trudna, na co składał się skomplikowany splot czynników historycznych, kulturowych i społecznych. Jednak dla osób gotowych na ciężką pracę nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia. Wymaga to jednak olbrzymiego samozaparcia oraz nieuniknionych poświęceń.

W komiksie Pierwiastki promieniotwórcze możemy przyjrzeć się najważniejszym momentom naukowej, a także prywatnej biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Możemy zobaczyć jej pracę w laboratorium, zabieganie o fundusze na badania, a także praktyczne wykorzystanie jej pomysłów podczas pierwszej wojny światowej. W tle obserwujemy jej rodzinne perypetie oraz umiejętność, choć niechętnie wcielaną w życie, wykorzystania naukowej pozycji do pozyskiwania zwolenników dla swoich projektów badawczych.

Maria Skłodowska-Curie Pierwiastki promieniotwórcze Plansza Imaginaria

Darwin: Ewolucja teorii

Karol Darwin Ewolucja teorii Okładka ImaginariaDrugi tom kolekcji Najwybitniejsi Naukowcy poświęcony jest postaci Karola Darwina. Twórca teorii ewolucji to postać, która ukształtowała nasz sposób postrzegania świata. Sformułowanie teorii, która zapewniła mu nieśmiertelność, nie był jednak zadaniem łatwym. Obok naukowego sceptycyzmu, musiał przede wszystkim skruszyć niewiarę własnego ojca, dla którego zawód przyrodnika nie był szczególnie wartościowy.

Komiks Ewolucja teorii to znakomita przygodowa opowieść o nauce. Zresztą właśnie morskiej przygodzie, trwającej pięć lat podróży dookoła świata, zawdzięczamy podwaliny pod teorię ewolucji. Śledząc wybrane fragmenty biografii Karola Darwina może przyjrzeć się systematyczności, której wymagają każde badania naukowe, a także docenić gigantyczny trud związany z uporządkowaniem materiałów badawczych. Ponadto autorzy pokazują, że podobne odkrycia pojawiają się niezależnie od siebie w różnych częściach globu i czasem jedynie od szczęścia naukowca zależy jego pierwszeństwo w danej materii. Czasem także badacze mogą połączyć siły, aby wspólnie prowadzić badania poświęcone tej samej problematyce.

Karol Darwin Ewolucja teorii Plansza Imaginaria

Komiksy Jordiego Bayarri to proste wprowadzenie do naukowego świata adresowane do najmłodszych czytelników. Owa prostota jest zarazem największą zaletą kolekcji Najwybitniejsi Naukowcy, jak i jej słabością. Czytając poszczególne tomy ma się wrażenie obcowania z momentami wyrwanymi z biografii poszczególnych naukowców, które nie zawsze chcą się ulepić w bardziej spójną całość. Rozwikłać wątpliwości czytelników mogą pomóc krótkie notki biograficzne zamieszczone na końcu każdego albumu. Ponadto znajdziemy tam informacje o najważniejszych postaciach z kręgu naszych bohaterów.

Kolekcja Najwybitniejsi Naukowcy może przypaść do gustu młodszym czytelnikom, choć niektórym w lekturze powinni jednak pomóc trochę starsi odbiorcy. Jeśli przyczyni się ona do zbudowania nieco większej wiary w dokonania rzesz naukowców, to będę całkiem zadowolony.


Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze (Marie Curie. La actividad del radio), scen. i rys. Jordi Bayarri, przeł. Agata Ostrowska, Najwybitniejsi naukowcy, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Darwin. Ewolucja teorii (Darwin. La evolución de la teoría), scen. i rys. Jordi Bayarri, przeł. Agata Ostrowska, Najwybitniejsi naukowcy, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.