Corto Maltese. Zawsze trochę dalej
Trzeci tom przygód dzielnego Corto Maltese przynosi pięć historii, które zabierają czytelnika w świat awanturniczych przygód. Akcja Zawsze trochę dalej w rozgrywa się Ameryce Południowej, a nasz bohater musi zmagać się licznymi niebezpieczeństwami, wplątując się w przeróżne afery.
Pierwsza z zamieszczonych w tomie historii Głowy i grzybki rozgrywa się w amazońskiej dżungli. Corto Maltese, który po wydarzeniach opisanych w Pod znakiem Koziorożca, zmaga się z problemami z pamięcią, zostaje wmanewrowany w poszukiwania ukrytego w tejże dżungli miasta. Podróż ku tajemniczemu i pełnemu bogactw miejscu okaże się jednak bardziej niezwykła, niż się bohaterom wydawało.
Bananowa conga to opowieść, w której Corto Maltese wplątuje się w polityczne machinacje amerykańskiego rządu. Nasz znajdujący się przypadkiem, a może niekoniecznie, w złym miejscu o niewłaściwej porze bohater stanie się depozytariuszem niezwykle niebezpiecznej walizki, która zawiera… Nieważne co zawiera, ale dostarczy ona Corto wiele kłopotów, a w efekcie doprowadzi go do spotkania ze starymi znajomymi.
Magiczno-polityczna tematyka dominuje w kolejnej z zamieszczonych w tomie Zawsze trochę dalej opowieści. Wudu dla pana prezydenta opowiada o ambitnym polityku, który dla realizacji swoich celów jest gotów na liczne szalbierstwa. Niestety na jego drodze stanie Corto Maltese oraz rewolucjoniści, chcący bardziej sprawiedliwego dostępu do dobrodziejstw wyspy Port-Ducal. W Wudu dla pana prezydenta można ujrzeć także bardziej romantyczne oblicze głównego bohatera, który po raz kolejny ulegnie urokom pewnej młodej damy.
W historii Zatoka pięknych słów Corto odgrywa rolę drugoplanową. Jej bohaterem jest młody brytyjski żołnierz, który zmaga się z wojennymi przeżyciami, dezercją i zawiedzioną miłością. Hugo Pratt zabiera czytelników w oniryczną podróż śladem obsesji dezertera z wyczuciem opisując dręczące go traumy.
Ostatnia z zebranych opowieści Baśnie i dziadkowie to historia poszukiwań wnuka pewnego brytyjskiego lekarza. To także opowieść o wykorzystywaniu rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej przez białych przybyszów. Pratt z należytą subtelnością opowiada o akceptacji odmienności kulturowej oraz naturze rodzinnych więzi.
Trzeci tom serii Corto Maltese to kawał komiksowej klasyki, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie. Nie brak w nim dynamicznej akcji, nieoczywistych intryg, ale także pewnej dozy sentymentalizmu. A do tego w Zawsze trochę dalej najbardziej, spośród wydanych dotychczas tomów, ujawnia się romantyczna natura Corto, którą ten zazwyczaj skrywa pod maską cynizmu.
Corto Maltese, t. 3: Zawsze trochę dalej (Corto Maltese 3: Toujours un peu plus loin), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.
Ciekawy komiks 😀