Ekspozytura „Rygor”: Goście hotelu Arago

Ekspozytura "Rygor" tom 1 Goście hotelu Arago Imaginaria

Dominującym wyobrażeniem szpiega w kulturze popularnej wydaje się być postać Jamesa Bonda, którego efektowne działania mogłyby zapewnić światu bezpieczeństwo. Ewentualnie jego kuzyn Harold Wilberforce Clifton czuwający nad bezpieczeństwem kraju i Królowej. Jednak rzeczywistość pracy szpiega jest bardziej prozaiczna, co nie znaczy, że mało interesująca. Świadczy o tym pierwszy tom serii Ekspozytura „Rygor”.

Ekspozytura "Rygor" tom 1 Goście hotelu Arago Okładka ImaginariaDruga wojna światowa, choć zaczęła się w Europie, szybko dotarła na inne kontynenty. Konformacji wojskowej, towarzyszyła rywalizacja służb wywiadowczych. W koloniach europejskich mocarstw niczego nie można było być pewnym. W 1941 roku w Algierze Mieczysław Słowikowski, kierujący tam ekspozyturą polskiego wywiadu, stara się wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności, by wspierać walkę z hitlerowcami. W stolicy tej francuskiej kolonii zetkną się losy licznych postaci reprezentujących interesy różnych uczestników konfliktu.

Inspirowany faktami komiks Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego zabiera czytelników w intrygującą podróż w czasie i przestrzeni. Autorzy znakomitej serii Bradl ponownie odsłaniają historię sprzed lat. Tym razem czynią to pod patronatem obchodzącej dwudziestolecie Agencji Wywiadu.

Akcja pierwszego tomu serii Ekspozytura „Rygor” nie jest specjalnie wartka, co nie znaczy, że nie wciągająca. Pierwsze zetknięcie z lekturą może być dla czytelnika lekko konfundujące, jednak z czasem mozaika wątków zaprezentowanych na kilku pierwszych stronach nabiera klarownego kształtu. Budowa szpiegowskiej siatki odbywa się w wolnym tempie, jednak wydarzenia stopniowo nabierają tempa, aż do finałowego cliffhangera.

Na tempo opowieści wpływają nadmiernie rozbudowane dialogi, jednak z drugiej strony pozwalają one lepiej zrozumieć działania protagonistów. Tom Goście hotelu Arago ma czytelnika wprowadzić w opowieść, która z pewnością nabierze tempa w kolejnych tomach.

Rysunki Marka Oleksickiego znakomicie pasują do przyjętej konwencji noir. Strona wizualna wzbudza trochę skojarzeń ze słynną Casablancą. Zresztą, o czym wspomniano w posłowiu, nie jest to bezpodstawna asocjacja.

Goście hotelu Arago to obiecujący początek szpiegowskie serii o działalności polskiego wywiadu doby drugiej wojny światowej. Fabuła rozwija się powoli, jest jednak w stanie zaintrygować czytelnika. Ekspozytura „Rygor” jest z pewnością opowieścią z potencjałem.


Ekspozytura „Rygor”, t. 1: Goście hotelu Arago, scen. Tobiasz Piątkowski, rys. Marek Oleksicki, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.