Śledztwa Enoli Holmes: Sprawa dwóch zaginięć

Śledztwa Enoli Holmes tom 1: Sprawa dwóch zaginięć Imaginaria

Komiksowych opowieści poświęconych najsłynniejszemu detektywowi wszech czasów nie brakuje. Fani serialu Sherlock ciągle czekają na jego piąty sezon, gdy tymczasem wielbiciele komiksów mogą poznawać kolejne przygody londyńskiego detektywa. W adresowanej do młodszych czytelników serii Śledztwa Enoli Holmes, opowiadającej o losach najmłodszej członkini rodziny Holmesów, rezydent Baker Street 221B też się pojawia.

Śledztwa Enoli Holmes tom 1: Sprawa dwóch zaginięć Okładka Gitarą RysowaneCzternaste urodziny Enoli Holmes nie przebiegają zgodnie z planem. Na urodzinowym podwieczorku nie pojawia się jej matka, która w lokalnej społeczności uchodzi za osobę co najmniej ekscentryczną. Enola wzywa na pomoc swoich starszych braci, jednak niezależnie od nich sama próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia rodzicielki. Zwłaszcza, że los, który pragnie zgotować młodej damie najstarszy z braci (Mycroft), wcale jej się nie podoba. Tymczasem w okolicy, w której mieszka Enola, dochodzi do kolejnego zniknięcia. Czy rozpoczynająca detektywistyczną przygodę siostra Sherlocka poradzi sobie z dwoma skomplikowanymi sprawami?

Sprawa dwóch zaginięć, pierwszy komiks z serii Śledztwa Enoli Holmes, powstał na postawie powieści Nancy Springer Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Nie mając do tej pory okazji poznać literackiego pierwowzoru opowieści obrazkowej nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat wierności adaptacji. Jednak po jej lekturze z przyjemnością sięgnę po książki Springer, z których kilka ukazało się już na naszym rynku.

Twórczyniom opowieści udało się stworzyć ciekawą postać nastoletniej detektyw, która stawia pierwsze kroki w swoim fachu. Nie brak jej pomysłowości, zdolności kojarzenia faktów, a także zmiany odgrywanej w danej chwili roli. W jej działaniach można dostrzec elementy stylu jej starszego brata Sherlocka. Zresztą z jego cienia nonkonformistycznie nastawiona do wiktoriańskiej rzeczywistości Enola chciałaby się wydostać.

Śledztwa Enoli Holmes tom 1: Sprawa dwóch zaginięć 1 Gitarą Rysowane

Bohaterka serii Śledztwa Enoli Holmes jest, podobnie jak jej matka, osobą gotową walczyć o zachowanie własnej tożsamości. Enola pragnie wymknąć się z więzów, których wiktoriańskie społeczeństwo starało się narzucić kobietom. Aby spełnić swoje marzenia i pozostać wolną osobą, gotowa jest ona na wiele wyrzeczeń. Trudno takiej postaci nie polubić.

Lekturę tekstu Sereny Blasco umilają wspaniałe akwarelowe rysunki, choć bardziej adekwatny byłby tu termin małe obrazy. Autorka adaptacji tworzy piękny, kolorowy świat, w który zanurza się bohaterka opowieści. Ma on jednak także mroczne strony, o których istnieniu przekona się Enola.

Śledztwa Enoli Holmes tom 1: Sprawa dwóch zaginięć 2 Gitarą Rysowane

Pierwszy tom serii Śledztwa Enoli Holmes, zaprasza czytelników, nie tylko tych najmłodszych, do świata kryminalnych zagadek, którym czoła stawi siostra Sherlocka. Sprawa dwóch zaginięć wprowadza w opowieść, a także oferuje prostą, acz wciągającą historię. Ciekawe jak potoczą się dalsze losy młodej detektyw.


Śledztwa Enoli Holmes, t. 1: Sprawa dwóch zaginięć (Les enquêtes d’Enola Holmes 1: La double disparition), wg powieści Nancy Springer, scen. i rys. Serena Blasco, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.