Magic Pie, „Motions of Desire” (2005)

Magic Pie Motions of Desire Gitarą Rysowane

Reedycja trzech pierwszych studyjnych albumów norweskiego zespołu Magic Pie (także w postaci dużych krążków), to dobra okazja, aby przyjrzeć się ich twórczości. Zacznijmy od ich debiutanckiego albumu „Motions of Desire”.

Magic Pie Motions of Desire okładka Gitarą RysowaneMagic Pie rozpoczęli działalność w 2001 roku. Formację stworzyli doświadczeni muzycy, którzy grali w wielu zespołach z różnorodnych muzycznych światów. W 2005 roku ukazał się debiutancki album formacji, na którym w pełni objawił się styl zespołu. Płytę „Motions of Desire” nagrali w składzie: Eirik Hanssen (śpiew), Allan Olsen (śpiew), Kim Stenberg (gitary, produkcja i miksy), Gilbert Marshall (instrumenty klawiszowe, śpiew), Lars Petter Holstad (bas), Jan Johannessen (bębny).

Gdybym miał w kilku słowach podsumować muzykę zawartą na „Motions of Desire”, to określiłbym ją jako połączenie nowoczesnego rocka progresywnego mocno osadzonego w tradycjach gatunku. Od pierwszych dźwięków czuć inspirację dokonaniami klasyków gatunku takich jak Emerson Lake & Palmer, Yes czy Kansas. Wpływ na muzykę zespołu Magic Pie zdają się mieć także bardziej współcześni przedstawiciele gatunku jak The Flower Kings czy Spock’s Beard.

Otwierający album, trwający ponad dwadzieścia minut, utwór Change, stanowi doskonałą wizytówkę „Motions of Desire”. Jest w tej kompozycji wszystko to, co składa się na muzyczny styl zespołu: znakomite gitarowe pasaże, świetne melodie, płynne przechodzenie pomiędzy muzycznymi stylami. W utworze tym można odnaleźć zarówno echa Emerson Lake & Palmer, jak i cięższe momenty budzące skojarzenia z muzyką Dream Theater. Wszystko to sprawnie połączone, stanowiące jedną nierozerwalną całość. Change jest muzyczną ucztą, która zdaje się nie mieć końca.

https://www.youtube.com/watch?v=saDXz1IoX84

Tytułowy utwór oferuje nieco delikatniejszą muzykę w klimatach amerykańskiego Kansas, z kolei Without Knowing Why brzmi jak klasyczny hard rock spod znaku Deep Purple. Full Circle Poetry najbliżej do klasycznego rocka neoprogresywnego, z kolei trzyczęściowa suita Illusion & Reality to podobnie jak otwierający album utwór, pokaz zdolności muzyków Magic Pie do budowania długich, frapujących kompozycji. Niezależnie od przywoływanych przez poszczególne utwory muzycznych skojarzeń „Motions of Desire”, to płyta która pokazuje własne brzmienie Magic Pie, które zespół będzie rozwijał na kolejnych wydawnictwach.

„Motions of Desire” to znakomity debiut norweskiego zespołu zawierający siedemdziesiąt sześć minut intrygującej muzyki, która uwodzi od pierwszego przesłuchania. Warto posłuchać tej płyty, a potem sięgnąć po kolejne wydawnictwa Magic Pie.

Utwory:

1. Change (20:05)
2. Motions Of Desire (6:32)
3. Full Circle Poetry (14:15)
4. Without Knowing Why (7:55)
5. Illusion & Reality – Part I (10:18)
6. Illusion & Reality – P ]art III: Final Breath (4:49)
7. Illusion & Reality – Part IV: Reprise (3:09)
8. Dream Vision (7:50)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Ewelina pisze:

    Nie kojarzyłam wcześniej tego zespołu, ale przyznam, że wpada w ucho 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.