Retrospective, „Lost In Perception” (2012)

Retrospective Lost In Perception Gitarą Rysowane

Ostatnio na Gitarą Rysowane dominował rock progresywny rodem z Norwegii. Nadreprezentacja tego rodzaju twórczości z mroźniejszej części Europy nie oznacza, że na polskim rynku brak znakomitych prog-rockowych wydawnictw. Muzyka zawarta na płycie „Lost In Perception” zespołu Retrospective jest najlepszym dowodem, że jest zupełnie inaczej.

Retrospective Lost In Perception Okładka Gitarą RysowanePoczątki zespołu Retrospective sięgają 2005 roku. Powstał wtedy w Lesznie zespół Hollow, który w 2007 roku zmienił nazwę na Retrospective. Formacja Hollow pozostawiła po sobie EP-kę zatytułowaną po prostu „Hollow”.

Po zmianie nazwy zespół opublikował zawierającą sześć nowych kompozycji EP-kę „Spectrum of the Green Morning” (2007), na której zmieścił ponad trzydzieści minut intrygującej muzyki. Rok później światło dzienne ujrzał debiutancki album zespołu „Stolen Thoughts”. Muzyka zawarta na tej płycie mogła przywodzić skojarzenia z twórczością takich artystów jak Riverside, czy Porcupine Tree. Cztery lata po debiutanckim wydawnictwie zespół zaprezentował swój drugi studyjny album „Lost In Perception”. Z kolei w lutym 2017 roku do sklepów zawitał trzeci album zespołu zatytułowany „Re:Search”.

Dyskografię Retrospective uzupełnia wydawnictwo „TEOTW (The End Of Their World)” z 2016 roku, na którym zamieszczono singiel zapowiadający płytę „Re:Search”, dwa utwory koncertowe oraz dwie kompozycje gitarzysty Alana Szczepanika. Obecnie Retrospective tworzą: Jakub Roszak (śpiew), Beata Łagoda (instrumenty klawiszowe, śpiew), Maciej Klimek (gitara), Łukasz Marszałek (gitara basowa), Robert Kusik (bębny), Alan Szczepaniak (gitara). W tym składzie zespół nagrał też album „Lost In Perception”.

Retrospective Zespół Gitarą Rysowane

Album „Lost In Perception” otwiera znakomity, a momentami wręcz hipnotyzujący The End Of The Winter Lethargy. Tym, co uderza przy pierwszym przesłuchaniu utworu, jest jego mroczny klimat. Ten zresztą towarzyszy zresztą podczas odsłuchu całego wydawnictwa, którego muzyka dobrze oddaje poczucie zagubienia. Z drugiej strony muzyka zespołu wzbudza niepokój, wytrąca z komfortu, jest w niej mnóstwo napięcia, a to wszystko dobrze koresponduje z liryczną zawartością albumu. A do tego mocny, pełen wyrazu głos Jakuba Roszaka, którego pełen emocji śpiew dodaje mocy lub łagodności poszczególnym utworom.

Kolejne kompozycje wciągają słuchacza w niesamowity świat dźwięków tworzonych przez zespół Retrospective. Nie brak na „Lost In Perception” dynamicznych, zahaczających o metalowe brzmienia utworów, jak choćby Musical Land. Pojawiają się także cieplejsze, wręcz uspokajające brzmienia jak w Egoist czy Our Story Is Beginning Now. Jednak nawet w nich czuć atmosferę tytułowego zagubienia.

Gdybym musiał wybrać tylko jeden utwór z tego albumu, to padłoby na fenomenalny, bardzo przebojowy Ocean Of A Little Thoughts, w którym śpiew Jakuba Roszaka uzupełnia delikatny głos Beaty Łagody.

 

Płytę zamyka jedna z najciekawszych kompozycji zamieszczonych na „Lost In Perception”. Trwający ponad dziesięć minut Swallow The Green Tone pokazuje kompozytorskie, a także wykonawcze umiejętności muzyków. Przywodzi na myśl twórczość Pink Floyd, z podobnym sposobem budowania klimatu kompozycji. Wspaniale też wypadają, po raz kolejny, wokalne duety Roszaka i Łagody.

Drugie studyjne wydawnictwo zespołu Retrospective, to znakomity album, którego dobrze się słucha w każdej sytuacji. Mnie „Lost In Perception” będzie kojarzyła się książką, którą pisałem słuchając tej płyty, a zamieszczona na niej muzyka sprawiała, że cały proces stawał się łatwiejszy. Być może dlatego, że tematyka płyty i powstającej książki były równie niepokojące. Od płyty tej płyty ciężko się uwolnić. Na długo zapada w pamięć i chce się do niej wracać.

Utwory:
1. The End Of The Winter Lethargy (5:30)
2. Huge Black Hole (3:58)
3. Egoist (5:32)
4. Lunch (6:34)
5. Our Story Is Beginning Now (3:58)
6. Tomorrow Will Change (6:19)
7. Musical Land (4:23)
8. Ocean Of A Little Thoughts (3:45)
9. Swallow The Green Tone (10:34)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.