Batman. Detective Comics: Anarky

Batman Detective Comics 7 Anarky Gitarą Rysowane

Seria Batman. Detective Comics nie należy do najbardziej udanych komiksów o przygodach Mrocznego Rycerza. Dopiero jej piąty i szósty tom zaoferowały czytelnikom historie na całkiem przyzwoitym poziomie. Na siódmy tom serii zatytułowany Anarky składają się dwie większe opowieści oraz tyleż samo krótszych.

Batman Detective Comics 7 Anarky Okładka Gitarą RysowaneDwuzeszytowa historia Terminal, która otwiera tom, opowiada o zmaganiach Batmana z niebezpiecznym ekoterrorystą, który doprowadził do katastrofy na lotnisku w Gotham. Na uratowanie siebie i uwięzionych na lotnisku niedoszłych pasażerów Mroczny Rycerz ma zaledwie kilka godzin. Zdany na własne siły i pozbawiony bezpośredniego wsparcia musi przeniknąć zamiary samozwańczego obrońcy natury. Scenariusz tej opowieści stworzył Benjamin Percy, z kolei szatę graficzną John Paul Leon. Jego rysunki znakomicie podkreślają atmosferę narastającego zagrożenia.

W tytułowej historii Francis Manapul i Brian Buccellato przywołali stworzoną przez Alana Granta postać Anarky’ego. Nie jest nim jednak, jak i Granta, nastolatek Lonnie Machin. U Manapula i Bucellato pod maską zwolennika luźniejszych form społecznej organizacji skrywa się dorosły człowiek pragnący pomścić krzywdę z dzieciństwa. Czy pojawienie się w tym samym czasie w Gotham Szalonego Kapelusznika może mieć związek z rewolucją, którą wszczyna Anarky?

Batman Detective Comics 7 Anarky 1 Gitarą Rysowane

Anarky to całkiem interesująca historia, w której do czynienia mamy z wielowątkową intrygą oraz solidnie naszkicowanymi bohaterami. Szczególnie ciekawie wypada wątek współpracy detektywa Bullocka z Batmanem. Początkowa niechęć wydaje się przeradzać w szorstką przyjaźń, co umożliwia im rozwiązanie zagadki i pokonanie antagonisty.

Szkoda tylko, że autorzy ograniczyli się do bardzo sztampowego przedstawienia samej idei anarchii zrównując ją z prymitywnym buntem i chaosem. Anarchia jawi się w komiksie jedynie jako festiwal przemocy, który stwarza wyłącznie iluzję wyzwolenia. Co prawda, poddani oddziaływaniu Anarky’ego ludzie nie działają zgodnie z własną wolą, co pozwala wierzyć, że pozbawieni zewnętrznej kontroli, a obdarzeni zdolnością podejmowanych samodzielnych decyzji zachowaliby się inaczej. Z kolei pomysł z rozsyłaniem mieszkańcom Gotham masek, choć fabularnie uzasadniony, wydaje się prosta kopią działań protagonisty filmu V jak Vendetta.

Mocną stroną tytułowej historii są rysunki Francisa Manapula, który świetnie potrafi opowiadać obrazem. Wiele plansz ogląda się z prawdziwą przyjemnością, doceniając kunszt rysownika, który przy pomocy zastosowanych układów kadrów czy zbliżeń potrafi dodać opowieści dodatkowych walorów.

Batman Detective Comics 7 Anarky 2 Gitarą Rysowane

Zawartość siódmego tomu Batman. Detective Comics uzupełniają dwie krótkie historie. Pierwsza opowiada o przygodach Lonniego Machina rozgrywających się podczas wydarzeń opisanych w Ostatecznej rozgrywce. Druga pokazuje, że Batman potrafi zawierać dość niespotykane sojusze. Obie miniatury stanowią sympatyczne dla oka uzupełnienie większych historii.

Siódmy, a ostatni na polskim rynku, tom serii Batman. Detective Comics wypada całkiem nieźle. Anarky nie wnosi niczego specjalnie odkrywczego do opowieści o Batmanie, jednak czyta się go przyjemnie. Cieszyć może fakt, że scenarzyści pozwolili Batmanowi powrócić do roli detektywa, który posługuje się raczej rozumem, niż pięściami. Słabością tomu jest zaś bardzo stereotypowe potraktowanie głoszonej przez Anarky’ego ideologii, ale w komiksie głównego nurtu apoteozy anarchii raczej ciężko się spodziewać.


Batman. Detective Comics, t. 7: Anarky (Batman – Detective Comic Volume 7: Anarky), scen. Francis Manapul, Brian Buccellato, Benjamin Percy, rys. Francis Manapul, John Paul Leon, Roge Antonio, Ronan Cliquet, Scott Hepburn, Cliff Richards, Fabrizio Fiorentino, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Nowe DC Comics!, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.