Ołówkiem # 15: Batman. Ikar i Ostateczna rozgrywka

Najwięcej serii publikowanych w ramach Nowego DC Comics! poświęconych jest postaci Batmana. O ile Batman pisany przez Scotta Snydera raczej trzyma wysoki poziom, o tyle zmieniająca autorów Detective Comics nie zawsze prezentowała choćby średni. Przyjrzyjmy się dwóm kolejnym tytułom z obu wspomnianych serii.

Batman. Detective Comics: Ikar

Batman Ikar Okładka Gitarą RysowaneW Gotham pojawił się nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk. Jego ofiarą pada Elena Aguila, która umiera na progu rezydencji Bruce’a Wayne’a. Oboje łączyła inwestycja, która miała odmienić oblicze Gotham. Kto stoi za jej zabójstwem? Batman musi rozwikłać tę zagadkę, zwłaszcza że prowadzący sprawę detektyw Harvey Bullock podejrzewa Bruce’a Wayne’a.

Szósty tom serii Detective Comics stworzył autorski duet odpowiedzialny za serię Flash. Czy kolejna zmiana twórców wyszła jej na dobre? Francis Manapul i Brian Buccellato opowiedzieli całkiem niezłą kryminalną historię, jednak nie widać znaczącego wzrostu jakości w stosunku do poprzedniego tomu. Fabuła powieści zaczyna się intrygująco, jednak w kolejnych zeszytach zebranych w tomie napięcie nieco spada. Nie brak za to w Ikarze spektakularnych scen walki, w tym najbardziej uroczego pojedynku mrocznego rycerza z solidnych rozmiarów kałamarnicą Gertrudą. Całość czyta się całkiem przyjemnie, a jeszcze lepiej się ogląda.

Batman Ikar 1 Gitarą Rysowane

Batman: Ostateczna rozgrywka

Batman ma w zwyczaju rujnować zbrodnicze plany Jokera. Czy tak będzie tym razem, zwłaszcza że ten ostatni dobrze przygotował się do konfrontacji? A jeśli mu się powiedzie, Gotham i jego mieszkańców czeka raczej marna przyszłość.

Scott Snyder postanowił po raz kolejny przywołać postać siejącego chaos i zniszczenie klauna. Skupił się przy tym nie tylko na barwnej konfrontacji głównych bohaterów, ale i na pogłębieniu postaci Jokera, ukazując historię postaci w nowym świetle, zmieniając mocno zakorzenioną wśród czytelników genezę tej postaci ukazaną w Zabójczym żarcie Alana Moore’a. Snyder znakomicie stopniuje napięcie, odsłaniając kolejne elementy opowieści, jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych jego prac, zakończenie pozostawia trochę do życzenia. Ostateczna rozgrywka urzeka natomiast wyczuwalną atmosferą zbliżającego się końca, po którym świat Batmana może wyglądać inaczej.

Batman Ostateczna rozgrywka 1 Gitarą Rysowane

Zarówno Ikar, jak i Ostateczna rozgrywka dostarczają sporo przyzwoitej rozrywki, choć drugi z nich jest zdecydowanie lepszy. Siódmy tom Batmana dobrze wyszedł Snyderowi.


Batman. Detective Comics, t. 6: Ikar (Batman – Detective Comics Volume 6: Icar), scen. Francis Manapul, Brian Buccellato, rys. Francis Manapul, Werther Dell’Edera, Jorge Fornés, Scott Hepburn, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Batman, t. 7: Ostateczna rozgrywka (Batman Volume 7: Engame), scen. Scott Snyder, rys. Greg Capullo, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Nowe DC Comics!, Egmont Polska, Warszawa 2016.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. 14 maja 2017

    […] fabularnych rozwiązań. Zniknięcie Batmana w wyniku wyniszczającej walki z Jokerem opisane w tomie Ostateczna rozgrywka umożliwiło Snyderowi wprowadzenie do świata Batmana nowych rozwiązań. Batman: Waga […]

  2. 29 maja 2017

    […] poziomie. Aby w pełni cieszyć się lekturą, nie trzeba znać poprzednika, ale lektura tomów Batman: Ostateczna rozgrywka i Batman: Waga superciężka, może wprowadzić w świat, w którym Robini muszą liczyć tylko na […]

  3. 23 sierpnia 2017

    […] się zanim Bruce Wayne powrócił do roli Batmana (opublikowana w Batman Annual #4). Bruce Wayne po wydarzeniach opisanych w Ostatecznej rozgrywce nie pamięta swojej przeszłości, a jego rodzinna rezydencja służy za Azyl Arkham, który […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.