Dylan, kot i niebieskie ludziki

Dylan_Dog_Morgana_okladkaNie mogę uwolnić się od Dylan Doga. Jeśli podobały wam się historie zawarte w recenzowanym wcześniej tomie Golkonda! Piąta pora roku, to opowieści zamieszczone w zbiorze Morgana Opowieść o nikim (Egmont, 2011) powinny przypaść wam do gustu. Są podobnie oniryczne, makabryczne, a momentami nawet surrealistyczne. Dotyczy to zwłaszcza Morgany, w której odróżnienie snu od realności wydaje się momentami prawie niemożliwe. Z kolei Opowieść o nikim to bardziej konwencjonalna historia z dreszczykiem, choć granica między snem a rzeczywistością również zostaje zachwiana. Jak zawsze scenariusz Sclaviego pełen jest odniesień do innych tekstów kultury popularnej, ale też do samej profesji komiksiarza.

Kot_rabina_okladkaKilka dni temu ukazał się szósty album znakomitej serii Joanna Sfara Kot Rabina. Warto się do jego lektury przygotować, przypominając sobie wydane wcześniej tomy zebrane w wydaniu zbiorczym (Wydawnictwo Komiksowe, 2013). Świat Algieru lat dwudziestych XX wieku zaprezentowany z perspektywy obdarzonego mową kota fascynuje różnorodnością, kulturowym bogactwem. Autorowi udało się pokazać świat, w którym, choć nie bez trudności, możliwa jest koegzystencja ludzi wyznających różne wartości (lektura obowiązkowa dla twórców polityki imigracyjnej? ;-)). Sfar zabiera czytelników w podróż do Europy i mitycznej Jerozolimy. Kot Rabina to mądra, pełna humoru, a czasami nawet nostalgii opowieść o świecie, który wydaje się odchodzić. Nie brak w niej fascynujących filozoficznych rozważań o ludzkiej naturze i egzystencji. A wszystko to narysowane rozpoznawalną, charakterystyczną kreską Sfara. Jeden z tych komiksów, do których się często wraca.

Salatka_ze_smerfow_okladkaDzielne, niebieskie ludziki ponownie zagościły na polskim rynku wydawniczym. I znowu rozrabiają. W Sałatce ze smerfów (Egmont, 2015) tajemniczy pasożyt psuje smak uprawianych przez Farmera warzyw. Papa Smerf wyrusza na kilkudniową wyprawę po lekarstwo. Tymczasem we wiosce zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które okazują się wynikiem dość swobodnego przestrzegania zaleceń Papy Smerfa… Po raz kolejny autorom udało się opowiedzieć sympatyczną historię, trochę inspirowaną opowieściami grozy lat pięćdziesiątych. Jest w niej sporo humoru i trochę nienachalnej refleksji na temat ingerencji człowieka w ekosystem. Dobra lektura dla młodych czytelników.


Dylan Dog: Morgana. Opowieść o nikim (Morgana, Storia dinessuno), scen. Tiziano Sclavi, rys. Angelo Stano, tłum. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2011.

Kot rabina (Le chat du rabbin), scen. i rys. Joann Sfar, tłum. Grzegorz Przewłocki, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2013.

Sałatka ze Smerfów (Salade de Schtroumpfs), Przygody Smerfów, scen. Luc Parthoens, Thierry Culliford, rys. Ludo Borecki, Jeroen De Connick (rys.), tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. 11 marca 2017

    […] komiksów dla najmłodszych. Do wydanych wcześniej tomów Smerf Reporter i Smerfy Hazardziści, Sałatka ze Smerfów, czy Nie igra się z postępem dołączył najnowszy zatytułowany Dzieciak u […]

  2. 14 września 2018

    […] Smerf Reporter i Smerfy Hazardziści 2. Latający Smerf 3. Dzieciak u Smerfów 4. Sałatka ze Smerfów 5. Smerfuś i […]

  3. 10 października 2018

    […] kotem obecnym na wirtualnych łamach Gitarą Rysowane był dotąd Kot Rabina (pojawił się zresztą więcej niż jeden raz). Tłuściutki, rudy kot, wielbiący lazanię, a do […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.