Transmetropolitan, tom 3

Transmetropolitan tom 3 Imaginaria

Pająk Jeruzalem ma talent do wzbudzania skrajnych emocji. Wśród elity politycznej świata przedstawionego komiksu Transmetropolitan jego notowania są, ujmując to łagodnie, raczej niskie. Nie przeszkadza mu to drażnić możnych jego świata. Czy są jakieś granice jego krytyki kondycji zastanego świata?

Transmetropolitan tom 3 Okładka Gitarą RysowaneNowy prezydent pała do głównego bohatera szczególną nienawiścią. Pająk Jeruzalem naraził się Uśmiechniętemu nie raz. Gary Callahan obiecał, że życie bezkompromisowego dziennikarza będzie znacznie trudniejsze, a najlepiej, żeby ten je stracił. Wyzwanie rzucone mu przez nowego lokatora Białego Domu zadaje się tylko napędzać, obok licznych używek, niepokornego przedstawiciela prasy do działania. Stosowane przez niego metody nie należą może do szczególnie wyrafinowanych, jednak zdają się psuć samozadowolenie klasy politycznej. Czy i jakie konsekwencje będzie musiał ponieść Pająk Jeruzalem by dalej realizować swoją misję?

Trzeci tom Transmetropolitan składa się z dwóch dłuższych i kilku mniejszych opowieści, w których na główny plan wysuwa się konflikt pomiędzy protagonistą serii a nowym prezydentem. Uśmiechnięty skrywa pod maską coś, co powinno przerażać, a nie skłaniać do udzielenia mu poparcia. Jednak obywatele okazali się mniej wnikliwi i zdecydowali się zastąpić starego, acz przewidywalnego prezydenta, nowym, którego zamiary nie muszą służyć społeczeństwu.

Im bardziej poznajemy stworzony przez Warrena Ellisa i Daricka Robertsona świat, tym bardziej widać jak dobrym okiem obdarzeni się autorzy Transmetropolitan. Znakomicie portretują oni mechanizmy oddziaływania na społeczeństwo przez elity, wymuszania posłuszeństwa wśród jednostek pozbawionych szans na zmianę miejsca w strukturze społecznej. Wskazują na ogłupiającą rolę mediów oraz niekontrolowany postęp technologiczny umożliwiający realizacje wszelakich potrzeb konsumpcyjnych jako źródła zniewalania lub otumaniania mas. W społeczeństwie, w którym można zaspokoić najbardziej wyszukane lub też pospolite pragnienia, nie ma miejsca na bunt czy krytyczną refleksję.

Transmetropolitan tom 3 1 Gitarą Rysowane

Pająk Jeruzalem to postać, która z jednej strony stara się naprawić świat, z drugiej jednak jego metody mogą budzić wątpliwości. Jego działania podporządkowane są skuteczności, a środki wiodące do realizacji celu zdają się mieć dla niego drugorzędne znaczenie. Bohater Transmetropolitan obraża, stosuje przemoc i manipuluje jednostkami, aby zdobyć informacje niezbędne mu do demaskowania politycznych szalbierstw. Szlachetne cele wydają się być w permanentnym konflikcie z metodami ich realizacji, a autorzy to czytelnikom pozostawiają moralną ocenę działań Pająka.

Rysunki Daricka Robertsona tworzą urzekający, a zarazem przerażający obraz świata przedstawionego. Jego artystyczna inwencja zdaje się nie mieć ograniczeń, a pomysłowe rozgranie komiksowej publicystyki pozwala docenić dwutworzywowość komiksu jako medium.

Transmetropolitan tom 3 2 Gitarą Rysowane

Trzeci tom Transmetropolitan to fascynująca lektura, która opowiada o świecie, do którego coraz bardziej zmierzamy. Komodyfikacja rzeczywistości dokonana w imię kapitalistycznego systemu gospodarowania została przedstawiona w komiksie Ellisa i Robertsona w sposób, który u każdego powinien wzbudzić refleksję nad racjonalnością neoliberalnego modelu organizacji społeczeństwa i państwa.


Transmetropolitan, t. 3 (Transmetropolitan Vol. 5/Vol. 6), scen. Warren Ellis, rys. Darick Robertson, tłum. Krzysztof Uliszewski, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.