Ołówkiem #47: Komiksy dla „młodszych” czytelników (19)

Ołówkiem 47 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Trzy propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Mali Bogowie: Ciężko jest być bogiem

Mali Bogowie tom 3 Ciężko jest być bogiem Okładka ImaginariaBohaterowie komiksowej serii Mali Bogowie po raz kolejny starają się odnaleźć swoje powołanie. Tytuł tego tomu sugeruje, że ciężko jest być bogiem, więc trzeba się do tej roli porządnie przygotować. Nawet jeśli, co warto odnotować, nie wszyscy bohaterowie tej komiksowej serii są bogami.

W trzecim tomie serii obserwujemy zmagania dobrze nam znanych bohaterów, ale pojawiają się także nowe postacie. W tym tomie debiutuje Jazon, który pragnie wyprawić się po złote runo i przygotowuje się do słynnej wyprawy. Niestety jego zmaganie nie są do końca udane. Spośród doskonale nam znanych postaci śledzimy losy Tauruska, który rezyduje w swoim labiryncie czy też Herkulesa, który bardzo próbuje wykonać kolejne z dwunastu prac. Tym razem uznaje on najwyraźniej, że uprządkowanie stajni Augiasza będzie jedną najłatwiejszych. Niestety nie będzie to takie proste, nawet jeśli postanowi on usunąć samo źródło problemu.

Od strony graficznej komiks prezentuje się nienagannie. Phillipe Larbier znakomicie ilustruje pełne humoru przygody mitologicznych istot. Jego lekka, cartoonowa kreska doskonale pasuje do tego humorystycznego komiksu.

Przygody wannabe bogów nieodmiennie bawią. Autorzy serii świetnie żonglują losami doskonale znanych z kart mitologii postaci. Jak widać, uczenie mitologii to kwestia ciekawszego podania materiału.

Mali Bogowie tom 3 Ciężko jest być bogiem Plansza Imaginaria

W cieniu drzew: Takie sowie lato

W cieniu drzew tom 3 Takie sowie lato Okładka ImaginariaW trzecim tomie komiksowej serii W cieniu drzew brak uroczego Pana Zrzędka, która to postać szczególnie przypadła do gustu przedstawicielom grupy docelowej (i nie tylko). Jednak w najnowszej odsłonie tej serii wydawanej w ramach linii wydawniczej Mój pierwszy komiks 5+ serii nie zabraknie „marudnych” bohaterów.

Pan Sowa ceni sobie spokojne życie w swoim domku na drzewie ulokowanym nieopodal malowniczego jeziorka. W letnie dni stanowi ono ulubione miejsce zabaw leśnej młodzieży, która dokazując niemiłosiernie hałasuje. A do tego czasem przypadkowo wchodzą w szkodę ceniącemu spokój panu Sowie. Znajduje on sojusznika w starym Żółwiu, który także pragnie spokojniej emerytury. Jednak obecność młodych zwierząt sprawia, że pan Sowa próbuje coś w swoim życiu zmienić. Czy mu to się uda? Czy znajdzie przyjazne dusze, które mu w tym pomogą?

Takie sowie lato to kolejny udany tom tej malowniczej serii o przygodach leśnych stworzeń. Tym razem Dav poruszył temat starości i tego, jak bardzo jest ona pochodną postrzegania samego siebie. Jak w przypadku poprzednich tomów zachwycają rysunki Dava i jego niespieszny sposób prowadzenia opowieści. Idealny komiks dla najmłodszych, rozpoczynających samodzielną przygodę z czytaniem.

W cieniu drzew tom 3 Takie sowie lato Plansza Imaginaria

Malutki Lisek i Wielki Dzik: Porządki

Malutki Lisek i Wielki Dzik tom 7 Porządki Okładka ImaginariaSeria Malutki Lisek i Wielki Dzik to już na naszym rynku komiksów dla dzieci uznana marka. Kolejna jej odsłona udowadnia, że jest to jedna z najlepszych serii dla młodszych czytelników. I na tym właściwie mógłbym zakończyć niniejszą recenzję zachęcając wszystkich do wyprawy do najbliższej księgarni. Jednak nie ma tak łatwo.

Lisia dolinka padła ofiarą ulewnych deszczy. Padający nieustannie deszcz sprawia zwierzętom wiele kłopotów, które rozwiązać można tylko wspólnie. A w dolinie zawsze można liczyć na pomocną… kończynę. Kiedy deszcz przestanie wreszcie padać, przyjdzie czas na wielkie porządki. Te z kolei mogą zrodzić liczne problemy natury logistycznej, a także spowodować konflikty o prawa własności do zebranych wcześniej pokarmów. Jednak wszystko to da się rozwiązać za pomocą dobrej woli oraz przy wsparciu przyjaciół.

Porządki, siódma odsłona serii Malutki Lisek i Wielki Dzik, ponownie urzeka. Opowiedziane w niej historie są proste, ale nie banalne. Niosą ze sobą pozytywne przesłanie, jednak podsuwane w bardzo delikatny sposób. Wszystko to opowiedziane w sposób zrozumiały dla najmłodszych czytelników. Do tego wspaniałe malarskie kadry, które można podziwiać niezależnie od śledzenia fabuły. Znakomity komiks dla młodszych czytelników.

Malutki Lisek i Wielki Dzik tom 7 Porządki Plansza Imaginaria


Mali Bogowie, t. 2: Ciężko jest być bogiem (Les petits Mythos: 3. Les titans sont durs), scen. Christophe Cazenove, rys. Phillipe Larbier, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2021.

W cieniu drzew, t. 3: Takie sowie lato (Sous les arbres 3. Un chouette été), scen. i rys. Dav, przeł. Ernest Kacperski, Mój pierwszy komiks 5+, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Malutki Lisek i Wielki Dzik, t. 7: Porządki, scen. i rys. Berenika Kołomycka, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.