Invincible, tom 2

Invincible tom 2 Imaginaria

Bycie superbohaterem nie jest rzeczą prostą. Trudniejszą staje się, gdy trzeba je pogodzić z licealnym życiem. Ponadto sytuację komplikuje fakt, że ojciec głównego bohatera komiksu Invincible okazał się nikczemnym złolem. Czy Mark Grayson poradzi sobie z wszelkimi trudnościami i uda mu się połączyć karierę superbohatera z życiem prywatnym?

Invincible tom 2 Okładka Gitarą RysowaneDrugi tom serii Invincible obfituje w wydarzenia, które zmuszają Marka do radzenia sobie wielorakimi wyzwaniami. Atak kosmitów na szkołę, próba nadrobienia zaległości w nauce czy wyprawa na Marsa, to tylko niektóre z nich. Do tego trzeba jeszcze pozbierać się po pojedynku z ojcem (Omni-Manem), którego ujawnione prawdziwe oblicze zmieniło samego Marka oraz jego najbliższych. Głównemu bohaterowi brak czasu na chwilę refleksji, dzięki której mógłby poskładać swoje rozbite życie.

Robert Kirkman umiejętnie bawi się konwencjami komiksu superbohaterskiego, często ironicznie przyglądając się gatunkowym kliszom. Tworzy przy tym przekonującą opowieść obyczajową, która jest równie, jeśli momentami nie bardziej, ciekawa niż ta poświęcona trykociarzom. Szczególnie dobrze rozegrany jest wątek radzenia sobie Marka i jego mamy z „odejściem” Omni-Mana i jego okolicznościami. Każde stara się znaleźć sposób na poradzenie sobie ze stratą, jednak wybrane przez metody niekoniecznie muszą okazać się konstruktywne.

Karty komiksu Invincible zaludnia coraz większe grono superbohaterów i superzłoczyńców. Autorzy pozwalają każdej z tych postaci dać się poznać, pokazują jej origin story, dzięki czemu świat, w którym działa Marka staje się coraz bardziej złożony. Bohaterowie drugiego planu mają swoje problemy i słabości, które przekonująco motywują ich działania i wpływają na wydarzenia w świecie przedstawionym.

Invincible tom 2 1 Gitarą Rysowane

Od strony graficznej drugi tom serii Invincible prezentuje się równie dobrze jak poprzedni. Rysunki Ryana Ottleya charakteryzuje ta sama lekkość, dobre rozplanowanie kadrów oraz umiejętność ukazywania spektakularnych zmagań herosów i łotrów.

Drugi tom Invincible nie zawiedzie oczekiwań fanów dobrego komiksu superbohaterskiego. Czyta się go znakomicie i pozostawia spory apetyty na ciąg dalszy.


Invincible (Invincible. Ultimate Collection, vol. 2), t. 2, scen. Robert Kirkman, rys. Ryan Ottley, tłum. Agata Cieślak, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.