Corto Maltese: Pod znakiem Koziorożca

Corto Maltese Pod znakiem Koziorożca Gitarą Rysowane

W drugim tomie serii Corto Maltese Hugo Pratt zaprasza czytelników w podróż do wybrzeży Ameryki Południowej. Pod znakiem Koziorożca składa się z kilku krótszych historii, które łączą się, choć każda z nich mogłaby stanowić odrębną całość.

Corto Maltese Pod znakiem Koziorożca Okładka Gitarą RysowaneRok 1916. Kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w tomie Opowieść słonych wód. Corto Maltese, niezależny kapitan i poszukiwacz przygód, zostaje poproszony o pomoc w odnalezieniu starych dokumentów. W nich znajdują się informacje dotyczące tajemnic starożytnej cywilizacji Mu. Zaintrygowany Corto decyduje się pomóc młodemu Brytyjczykowi, Rolandowi Bantamowi. Przy okazji w wplątuje się liczne przygody, podczas których wspiera lokalną partyzantkę brazylijską, a także trafia w sam środek brytyjsko-niemieckiej wojny szpiegowskiej. Nie zabraknie też wątków pirackich, gdyż Corto zaangażuje się w poszukiwania legendarnego skarbu. Bohater komiksu Pratta stanie się też ofiarą, a zarazem szansą na odkupienie win, groźnego rodzinnego gangu znanego jako Ewangeliści.

Corto Maltese jest dość specyficznym bohaterem. Nieobca jest mu dusza romantyka, jednak z drugiej strony pełen jest ironii. Zasady moralne, którymi się kieruje, tworzą unikalną całość, choć ich źródeł można doszukać się w różnych systemach etycznych. Dodatkowym czynnikiem, który może dodatkowo zachęcić Corto do działania, jest znaczna gratyfikacja finansowa, choć nawet ona nie jest w stanie wpłynąć na indywidualistyczną moralność bohatera, który często musi działać w sytuacjach wymagających podejmowania trudnych decyzji.

Corto Maltese Pod znakiem Koziorożca 1 Gitarą Rysowane

Wydarzenia opisane w Pod znakiem Koziorożca rozgrywają się podczas pierwszej wojny światowej, której echa docierają powoli w bardziej odległe od Europy strony świata. Pratt dobrze ukazuje naturę kolonializmu, którego efektem było niszczenie lokalnych kultur i zmuszanie członków tych społeczności do przyjmowania europejskich wzorców. Główny bohater zdaje się dobrze rozumieć naturę świata, w którym przejawy globalizacji będą ograniczały elementy kulturowej i społecznej odmienności. Pratt umiejętnie wplata różnorodne społeczne komentarze w historie, które składają się na drugi tom serii Corto Maltese, co wzbogaca odbiór całości.

Od strony graficznej album utrzymany jest stylistyce znanej z poprzedniego tomu serii. Styl rysowania Pratta dobrze pasuje do charakteru opowieści, podkreślając kiedy trzeba dynamiczne elementy fabuły, a kiedy trzeba umożliwia skupienie się na detalach. Kolory, które zbudzają wiele kontrowersji wśród fanów serii, zupełnie nie przeszkadzają w odbiorze komiksu.

Corto Maltese Pod znakiem Koziorożca 2 Gitarą Rysowane

Pod znakiem Koziorożca to album, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie. Nie brak w nim awanturniczych przygód, mistycyzmu, tajemnic przeszłości oraz specyficznego humoru, który dodaje opowieściom o Corto Maltese specyficznego uroku.


Corto Maltese, t. 2: Pod znakiem Koziorożca (Corto Maltese 2: Sous le signe du Capricorne), scen. i rys. Hugo Pratt Hugo, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. 1 sierpnia 2017

  […] często piszę o morskich opowieściach. Komiksowe serie Barakuda i Corto Maltese opowiadały o przygodach wilków morskich rozgrywających w różnych realiach geograficznych i […]

 2. 6 września 2017

  […] i grzybki rozgrywa się w amazońskiej dżungli. Corto Maltese, który po wydarzeniach opisanych w Pod znakiem Koziorożca, zmaga się z problemami z pamięcią, zostaje wmanewrowany w poszukiwania ukrytego w tejże […]

 3. 9 maja 2018

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody […]

 4. 10 grudnia 2018

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody etiopskie 6. Corto Maltese na Syberii 7. […]

 5. 9 marca 2019

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody […]

 6. 13 kwietnia 2019

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody etiopskie 6. Corto Maltese na Syberii 7. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.