Gitarą #10: Heliosaga i Rite Of Passage

Gitarą Gitarą Rysowane

Progresywny, a także symfoniczny metal mają się dobrze po obu stronach Atlantyku. Udowadnia to muzyka pochodząca z debiutanckich albumów zespołów Heliosaga i Rite Of Passage.

Heliosaga, „Towers in the Distance” (2014)

Heliosaga Towers in the Distance Okładka Gitarą RysowaneHeliosaga to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych zespół grający power/prog metal. Grupa powstała w czerwcu 2010 roku z inicjatywy Damiena Villarreala (gitary, instrumenty klawiszowe). W ciągu kilkunastu miesięcy ustabilizował się ostateczny skład zespołu. Dało to muzykom możliwość skoncentrowania się na tworzeniu nowego materiału muzycznego. Efektem tych prac był debiutancki album zespołu „Towers in the Distance”. Jego wydanie poprzedziło ukazanie się 2011 roku materiału demo zatytułowanego „Equinox” oraz singla „The Light of Ardor” (2013).

W nagraniu pierwszego studyjnego albumu zespołu Heliosaga udział wzięli, obok lidera, Chelsea Knaack (śpiew) i Jordan Ames (bębny) oraz kilkoro gości. Zaprezentowana na „Towers in the Distance” muzyka to znakomity power metal z progresywnymi i symfonicznymi naleciałościami. Muzyka zespołu Heliosaga jest mocno osadzona w stylistyce stworzonej przez takie zespoły jak Nightwish, czy wczesne Within Temptation. Głos Chelsea Knaack znakomicie wpisuje się w tego typu stylistykę muzyczną. Słuchać to zwłaszcza w utworach takich jak A Tower So Tall, czy All Souls. Z muzyką amerykańskiego zespołu o europejskich „muzycznych” korzeniach warto się zapoznać. A kiedy pojawi się ich kolejne wydawnictwo? Trudno powiedzieć, bo zespół dotknęły personalne roszady.

Rite Of Passage, „Angels And Demons” (2014)

Rite Of Passage Angels and Demons Okładka Gitarą RysowaneRite Of Passage to pochodzący z Detroit t w stanie Michigan zespół, który powstał w 2010 roku. Cztery lata później ukazał się ich debiutancki album płytą „Angels and Demons”, który nagrali w składzie: Jon Martin (bas), Kurt Spranger (gitary), Justin Valente (instrumenty klawiszowe, pianino), Bill Quigley (śpiew).

„Angels And Demons” zawiera solidnie zagrany prog-metal. Na płycie znajdziecie osiem rozbudowanych kompozycji, w których słychać wpływy klasycznego rocka progresywnego z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Muzyka zawarta na debiutanckim albumie Rite Of Passage jest urozmaicona, pełna nieoczekiwanych zmian klimatu, nie będziecie się zatem nudzić słuchając ich muzyki. Utwory Change and Transition albo Saying Goodbye dobrze prezentują styl zespołu. Jedyne, do czego można się przyczepić, to momentami mało klarowna produkcja, ale ta wada nie zmienia ogólnie pozytywnej oceny całości.


Heliosaga, Towers in the Distance, 2014.

Rite Of Passage, Angels And Demons, 2014.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.