Star Wars: Darth Vader i zaginiony oddział

Darth Vader i zaginiony oddział Gitarą Rysowane

Darth Vader jest prawdopodobnie jednym z najciekawszych czarnych charakterów historii popkultury. Uzupełnieniem jego filmowych losów stały się liczne komiksy publikowane zarówno w ramach starego, jak i nowego kanonu. W kolekcji Star Wars Legendy publikowane są najciekawsze historie z tego pierwszego. Darth Vader i zaginiony oddział to jedna z tych opowieści, które pozwalają poznać lepiej ojca Luke’a Skywalkera.

Darth Vader i zaginiony oddział Okładka Gitarą RysowaneDarth Vader, który niedawno przeszedł na ciemną stronę mocy, otrzymuje misję odnalezienia i uratowania imperialnych sił ekspedycyjnych, na których czele stał Garoche Tarkin, syn Moffa. Pomóc ma mu w tym przyjaciel poszukiwanego z czasów Akademii, młody i ambitny kapitan Shale. Różnice charakterów oraz podejście do wykonywanych obowiązków szybko staną się zarzewiem konfliktu pomiędzy kierującymi misją. Do tego Vader stara się uporać z demonami przeszłości, co nie ułatwia mu wykonania zadania…

Napisana przez Hadena Blacknama historia rozgrywa się na dwóch powiązanych ze sobą płaszczyznach. Pierwsza z nich to dość stereotypowa opowieść o poszukiwaniu zaginionych żołnierzy, związanych z tym potyczkach, a wreszcie zdradzie, która doprowadza do nieoczekiwanego finału. Druga z nich, to relacja z wewnętrznych zmagań Dartha Vadera z duchami przeszłości, z ocalałymi fragmentami jego tożsamości sprzed przemiany, śniącego o innym rozwoju sytuacji. Analiza psychicznej ewolucji Vadera, mniej lub bardziej świadomie próbującego ocalić resztki dawnego człowieczeństwa dodaje opowieści Blackmana silny rys emocjonalny. Zresztą to właśnie ta druga płaszczyzna komiksu Darth Vader i zaginiony oddział jest zdecydowanie ciekawsza, niż obserwowanie kolejnych zmagań pomiędzy kosmicznymi armiami.

Darth Vader i zaginiony oddział 1 Gitarą Rysowane

O ile warstwa fabularna komiksu wypada całkiem nieźle, o tyle rysunki Ricka Leonardiego niestety zawodzą. Jego Vader wygląda dość pokracznie, niespecjalnie przypominając wzbudzającą respekt filmową postać. Nieco lepiej wypadają rysowane przez niego sceny akcji, którym nie brak dynamiki, a momentami wręcz rozmachu. Jednak jego rysunki, którym często brak należytej precyzji obniżają satysfakcję z lektury.

Darth Vader i zaginiony oddział to ciekawa w warstwie fabularnej i zaledwie poprawna w warstwie rysunkowej opowieść. Główną zaletą komiksu Blackmana i Leonardiego jest ukazanie głównego bohatera jako targanej emocjami i wspomnieniami postaci, w której pozostał pierwiastek dobra.


Star Wars: Darth Vader i zaginiony oddział (Star Wars: Darth Vader and the Lost Command), scen. Haden Blackman, rys. Rick Leonardi, tłum. Jacek Drewnowski, Star Wars Legendy, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.