Ołówkiem #55: Westerny dla „młodszych” czytelników 4

Ołówkiem 55 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej. Po raz czwarty będą to wyłącznie opowieści o Dzikim Zachodzie.

Yakari: Rzeka zapomnienia

Yakari tom 15 Rzeka zapomnienia OkładkaBohatera komiksowej serii adresowanej do młodszych czytelników przygody zdają się nie opuszczać. Tym razem zwykła przejażdżka z przyjacielem zamieni się w niezwykły ciąg przeżyć i wydarzeń.

Yakari próbuje pomóc małemu niedźwiadkowi, co kończy się dla niego dość poważnym urazem. Młody Indianin budzi się w jaskini niedźwiedzicy, która uznała go za swoje dziecko. Yakari sam nie bardzo pamięta kim jest i jak znalazł się w tej niecodziennej sytuacji. Ponadto, nowa mama oczekuje, że stanie się on wzorowym młodym niedźwiedziem, a jej metody wychowawcze nie zawsze są delikatne. Jednak młody Indianin będzie mógł liczyć na swoich przyjaciół, którzy nie pozostawią go na pastwę niedźwiedziego życia.

Rzeka zapomnienia, piętnasty tom opowieści o dzielnym, młodym Siuksie, nie zawodzi. Zawiera w sobie wszystkie elementy, za które fani polubili opisywaną komiksową serię. Nie brak w niej humoru, porywających przygód oraz delikatnego dydaktyzmu podanego w niezbyt nachalny sposób. To urocza opowieść o podstawowych wartościach, o których warto sobie od czasu do czasu przypomnieć.

Kid Lucky: Podążaj za strzałą

Kid Lucky tom 4 Podążaj za strzałą Okładka ImaginariaNawet najbardziej twardzi kowboje byli kiedyś dziećmi. Młodzieńcze przygody Lucky Luke’a pokazują dobrze znanego bohatera w nieco innym świetle. Ukazują także, że pewne cechy jego dorosłego wcielenia ukształtowały się już w szkolnych czasach, choć uczniem to nie był on chyba zbyt pilnym…

Podobnie jak w poprzednich tomach serii obserwujemy szalone przygody młodego Lucky’ego, który marzy o życiu kowboja. Droga do tego jest jednak daleka i wymaga od niego praktycznej nauki kowbojskiego życia. Nie brak też opowieści o szalonych przygodach młodego kowboja, a także o jego uczuciowych rozterkach. Krótko mówiąc, nie będziecie narzekać na nudę.

Czwarty tom serii Kid Lucky składa się głównie z krótkich, jednoplanszowych opowieści, które nie raz potrafią rozbawić do łez. Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, całość otwiera dłuższa opowieść. Tym razem dotyka ona ważnego tematu związanego z rodzinnymi dylematami. Każda z opowieści zawiera dodatkową, krótką notkę opowiadająca ciekawostkę dotyczącą życia na Dzikim Zachodzie powiązaną z fabułą samej historyjki. Fani Lucky Luke’a, i nie tylko, nie będą zawiedzeni.


Yakari, t. 15: Lot kruków (Yakari 15 – La rivière de l’oubli), scen. Job, rys. Derib, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2023.

Kid Lucky, t: 4: Podążaj za strzałą (Kid Lucky 4: Suivez la flèche), scen. i rys. Achdé, przeł. Maria Mosiewicz, Lucky Luke, Story House Egmont, Warszawa 2023.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.