Ołówkiem #54: Westerny dla „młodszych” czytelników 3

Ołówkiem 54 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej. Po raz trzeci będą to wyłącznie opowieści o Dzikim Zachodzie.

Kid Lucky: Statua Squaw

Młodzieńcze przygody Lucky Luke’a pojawią się od pewnego czasu na Imaginariach. Zebrane w nich opowiastki pozwalają przyjrzeć się dzieciństwu przyszłej legendy Dzikiego Zachodu. Było ono bowiem pełne przygód, czasem równie niebezpiecznych jak potyczki z najgroźniejszymi desperados.

Kid Lucky tom 3 Statua Squaw Okładka ImaginariaMłody Lucky Luke cały czas marzy o życiu kowboja. Niestety, zanim jego marzenia się spełnią musi stawić czoła prozie dzieciństwa. Do jego największych wyzwań należą: szkoła, która stanowi dla niego udrękę oraz konieczność regularnych kąpieli. Woda zdaje się być jego przekleństwem. Do tego dochodzą romantyczne uczucia do Joannie, jednak wizja stabilizacji nie budzi jego entuzjazmu. Wreszcie, Lucky Luke chciałby spróbować takich wątpliwych przyjemności jak tytoń czy hazard.

Kolejny tom serii Kid Lucky składa się, podobnie jak poprzednie, z jednoplanszowych opowieści, w których obserwujemy zmagania głównego bohatera w bardzo różnych sytuacjach. Opowiastki te pełne są humoru, czasem pojawia się w nich także element akcji. Achdé, który realizuje tę serię powstałą wedle pomysłu Morrisa, doskonale opanował sztukę syntetycznego opowiadania. Jego cartoonowy styl znakomicie kontynuuje wizualny styl serii o dorosłym Lucky Luke’u. Doskonała lektura, okraszona dodatkowo zbiorem ciekawostek dotyczących Dzikiego Zachodu zamieszczonych pod każdą z komiksowych plansz.

Yakari: Lot kruków

Yakari znakomicie radzi sobie w kontakcie ze zwierzętami. Potrafi z nimi rozmawiać i dzięki temu znajdować rozwiązania dla zwierzęcych, a czasem także ludzkich problemów. Czy pomoże mu to w starciu z pewnym dość wrednym stworzeniem?

Yakari tom 14 Lot kruków Okładka ImaginariaPowolny Łoś wybrał się swoim zwyczajem na długi spacer. Jego celem było miejsce, gdzie rezydowało stado kruków, które Indianin lubił obserwować. Jeden z ptaków postanowił wykorzystać sytuację i wykorzystać człowieka do własnych celów. Ich realizacja miałaby sprawić, że stałby się on jednym z najznamienitszych przedstawicieli swojego gatunku. Czy młody Siuks, jego przyjaciółka Tęcza i Mały Piorun zrozumieją, o co chodzi ptakowi i pomogą Powolnemu Łosiowi?

Lot kruków, czternasty tom opowieści o dzielnym, młodym Siuksie, ma w sobie wszystko to, za co czytelnicy polubili serię o Yakarim. Jest więc przygodach rozgrywająca się w pejzażach Dzikiego Zachodu. Nie brak w opowieści o młodym Indianinie humoru oraz subtelnie elementów dydaktycznych. W przypadku tych ostatnich dotyczy to zwłaszcza tematu relacji człowieka z naturą, którą ten pierwszy powinien darzyć należytym szacunkiem. Bardzo dobra seria dla młodych czytelników.


Kid Lucky, t: 3: Statua Squaw (Kid Lucky 3: Statue squaw), scen. i rys. Achdé, przeł. Maria Mosiewicz, Lucky Luke, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Yakari, t. 14: Lot kruków (Yakari 14 – Le vol des corbeaux), scen. Job, rys. Derib, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.