Mark Blake, „Queen. Królewska historia”
Bohemian Rhapsody, Innuendo, Radio Gaga czy A Kind of Magic zna chyba każdy. Utwory te stale obecne są w radiowych playlistach, nawet w stacjach odległych od rockowych brzmień. Wpływ muzyki zespołu Queen na kilka pokoleń odbiorców muzyki, nie tylko rockowej, trudno zakwestionować. Barwne losy zespołu oraz tworzących go muzyków nadal fascynują jego fanów.
Mark Blake, autor znany z wydanej w Polsce w 2013 roku książki Prędzej świnie zaczną latać poświęconej losom zespołu Pink Floyd, zmierzył się z historią legendy brytyjskiego rocka. Na prawie pięciuset stronach tekstu przedstawił on wyniki swoich wieloletnich prób zrozumienia fenomenu Queen. Autorowi udało się dotrzeć do wielu osób związanych z zespołem i jego członkami, z czasów kiedy nie byli oni jeszcze gwiazdami rocka. Pozwoliło mu to wnikliwie przyjrzeć się początkom zespołu oraz temu, co wpływało na muzyków tworzących grupę Queen.
Właśnie fragmenty książki poświęcone losom poszczególnych muzyków zanim stali się członkami zespołu Queen, pokazują siłę książki Marka Blake’a. Muzycy zostali dokładnie prześwietleni przez autora, który dotarł do ich wielu znajomych ze szkolnych czasów. Rozmowy z nim pozwoliły autorowi pokazać cechy charakteru, które pozwoliły im stać się gwiazdami rocka. Autor obszernie opisuje szkolne czasy Freddy’ego Mercury, Rogera Taylora i Briana Maya, pokazując ich muzyczne fascynacje oraz pierwsze kroki w muzycznym świecie. Szkoda tylko, że nie poświęcił równie wiele miejsca Johnowi Deaconowi.
Najobszerniej Mark Blake potraktował artystyczne początki wokalisty zespołu. Nic w tym dziwnego, wszak Freddy Mercury to postać barwna, a do tego mająca za sobą najbardziej wyrazistą metamorfozę od nieśmiałego nastolatka to do gwiazdy. Wykreowana postać Freddy’ego Mercury, jak pokazuje Blake, umożliwiła mu stanie się jednym z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych wokalistów w historii rocka.
Queen. Królewska historia zawiera szczegółowy opis drogi czwórki muzyków na szczyt: od małych, szkolnych sal koncertowych po wypełnione publicznością stadiony. Książka Blake’a to opowieść o determinacji młodych muzyków, którzy pragną osiągnąć sukces i uznanie. Autor pokazuje także, jak zmieniali się muzycy pod wpływem zdobytej sławy.
Interesujące są obrazki z pracy nad kolejnymi albumami ukazujące kontrast pomiędzy wyobrażeniem o rockowej naturalności, a pedantycznym podejściem muzyków do prac nad kolejnymi płytami. Blake podkreśla ich perfekcjonizm, dążenie do uzyskania najdoskonalszego brzmienia. Porównuje wręcz pracę Briana Maya nad osiągnięciem idealnego brzmienia, z tegoż naukowymi pasjami i doświadczeniami.
Mocnym punktem książki Marka Blake’a jest barwny opis czasów, w których powstał zespół Queen. Przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku był okresem gwałtownych przemian społecznych i politycznych, które stały się udziałem obywateli Zjednoczonego Królestwa. To także czas dynamicznego rozwoju brytyjskiej muzyki rockowej w wielu odmianach, a która ukształtowała muzyków tworzących zespół. Nastrój wyzwalania się młodzieży spod narzucanych jej ograniczeń z pewnością miał wpływ na to, co tworzył zespół Queen.
Queen. Królewska historia to praca pełna faktów oraz cytowanych przez autora wywiadów z muzykami Queen, osobami współpracującymi z zespołem, a także licznymi przyjaciółmi i znajomymi poszczególnych członków zespołu. Mark Blake zasypuje czytelnika informacjami, czasem go przytłaczając. Dotyczyć to może zwłaszcza osób, dla których jest to pierwsza biografia zespołu. Jednak opisany przez autora proces kształtowania się zespołu, docierania jego członków, radzenia sobie z sukcesami oraz stratą wokalisty sprawia, że lektura Queen. Królewska historia to wspaniała podróż w przeszłość jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki popularnej. Przeszłość, która nie została jeszcze domknięta…
Przy lekturze Queen. Królewska historia zalecana jest solidna dawka muzyki zespołu. Na początek warto zacząć od The Cowboy Song:
Mark Blake, Queen. Królewska historia, tłum. Jakub Michalski, Wydawnictwo SQN, Kraków 2015.