MLWZ #6: Caamora

Caamora She Okładka Gitarą Rysowane

Szósty odcinek małoleksykonowych wspomnień… Tym razem tylko jedno wydawnictwo, ale za to bardzo obszerne, a do tego zawiera kilka uwag o koncertowej prezentacji rock-opery „She” projektu Caamora. Onegdaj, wydawnictwo to udało mi się w całości zaprezentować w dwóch wydaniach Art.Rockowego Świata (nr 22 i 23).

Caamora She Okładka Gitarą RysowanePremiera pierwszego wydawnictwa duetu Caamora, zatytułowanego „She” była jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie progresywnego rocka. „She” to monumentalna rockowa opera, której sceniczną wersję Caamora zaprezentowała na koncercie, który odbył się 31 października 2007 roku w katowickim Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego. Płyta „She” wydana została w kilku wersjach: studyjnej, koncertowej oraz w postaci koncertowego DVD (dostępnego także wersji z płytą CD). Zawartość wszystkich edycji wraz z kilkoma atrakcyjnymi dodatkami zawarto w tzw. Definitive Edition. Na płycie DVD znajduje się też kilka bonusowych utworów.

Caamora to duet, w skład ktorego wchodzą Clive Nolan (śpiew, instrumenty klawiszowe) oraz Agnieszka Świta (śpiew). Podczas rejestracji materiału na płytę „She” oraz podczas scenicznej prezentacji dzieła, dwójkę muzyków wspomagała rzesza współpracowników, których zaliczyć można do elity współczesnego rocka progresywnego. Muzycy, którzy wzięli udział w pracach nad „She”, to między innymi: Alan Reed (śpiew), Christina Booth (śpiew), Mark Westwood (gitary) John Jowitt (gitara basowa), Hugh McDonald (wiolonczele), i Scott Higham (perkusja).

Historia, która stała się podstawą rock-opery „She”, została stworzona przez XIX-wiecznego pisarza angielskiego H. Ridera Haggarda, autora znanego przede wszystkim z powieści Kopalnie Króla Salomona, w której powołał do życia postać Allana Quatermaina. Opublikowana w 1887 roku powieść She była wielokrotnie filmowana i to właśnie film stał się dla Clive’a Nolana bezpośrednią inspiracją do rozpoczęcia pracy nad muzyczną wersją historii. Powieść Ona, czyli historia niezwykłej wyprawy ukazała się także w Polsce, podobnie jak jej kontynuacja, napisana w 1905 roku: Aisza: Powrót Onej. Dwie kolejne części poświęcone przygodom tajemniczej królowej to: Allan and She wydana w 1921 roku oraz opublikowana dwa lata później powieść Wisdom’s Daughter.

Historia opisana przez Haggarda w Onej to opowieść o losach dwójki podróżników Horacjusza Holly’ego (Holly) oraz jego wychowanka Leona Vinceya (Leo). Próbując zmierzyć się rodzinną legendą Leona, wyruszają do Afryki by odnaleźć królową ukrytego wśród niebezpiecznych bagien miasta – kobietę odpowiedzialną za śmierć przodka Leona, egipskiego kapłana Kallikratesa. Po wielu niebezpiecznych przygodach trafiają do jaskiń zamieszkałych przez starożytny lud Amahaggerczyków, którzy zgodnie z wolą swojej królowej (bogini) Aiszy (Ayesha) udzielają im gościny. Ustana (Ustane), córka wodza Amahaggerczyków, zakochuje się w Leonie i wybiera go na swego małżonka. Podczas nieobecności wodza Amahaggerczycy, powołując się na swoje starożytne prawa, próbują zabić przybyszów, jednak dzięki Ustanie zamiar ten kończy się niepowodzeniem. Walcząc o życie, Leon zostaje poważnie ranny. Na życzenie Aiszy, przybysze mają zostać sprowadzeni do miasta Kor, a próbujący pozbawić ich życia Amahaggerczycy zostaną przez nią osądzeni.

Dalsza cześć historii rozgrywa się w mieście Kor, na dworze królowej Aiszy. Aisza, w zamian za opowieści dotyczące świata przybyszów, zobowiązuje się udzielić pomocy umierającemu Leonowi. Podczas wizyty w komnacie Leona rozpoznaje w nim wcielenie swego ukochanego sprzed dwóch tysiącleci, Kallikratesa, którego sama pozbawiła życia. Uznając to za szansę pojednania z ukochanym, pozbywa się Ustany, jedynej osoby mogącej pozbawić ją miłości Kallikratesa-Leona. Zauroczony niezwykłym pięknem Aiszy, Leon zakochuje się w niej i gotów jest przyjąć oferowany mu dar długowieczności. Podróżnicy w towarzystwie Aiszy udają się w drogę, aby zanurzyć się w Ogniu Życia. Aisza, by przekonać wahającego się Leona, po raz drugi wchodzi w objęcia tajemniczych płomieni. Niestety nie wie, że można dokonać tego tylko raz i na oczach ukochanego starzeje się i umiera. Zrozpaczony Leon i jego przyjaciel uciekają z tajemniczego świata.

Historia opisana przez angielskiego pisarza została zaadaptowana przez Nolana (jest on autorem wszystkich tekstów) w sposób wierny, lecz muzyk zdecydował się na kilka drobnych zmian fabularnych. Liczba występujących postaci została ograniczona do czterech: Leo/Kallikrates (Clive Nolan), Holly (Alan Reed), Ayesha (Agnieszka Świta) i Ustane (Christina Booth). Ponadto zmienione zostało zakończenie opowieści, w którym targany rozpaczą Leo decyduje się czekać przez wieki na swoją ukochaną i wkracza w objęcia płomieni życia. Zmiany dokonane przez Clive’a Nolana powodują, że opowieść zyskuje dodatkowego dramatyzmu.

Muzyczna adaptacja historii Ayeshy przedstawia się imponująco. Na dwóch płytach zawierających blisko dwie godziny muzyki, udało się zawrzeć muzykę, do jakiej przyzwyczaił swoich fanów Nolan. Znajdziemy w niej wszystko, co najlepsze we współczesnym rocku progresywnym…

Zapraszam do lektury całości recenzji na portalu Mały Leksykon Wielkich Zespołów.


Caamora, She, Definitive Edition, Metal Mind Productions, 2008.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.