Z Archiwum X, Vol 1: Wyznawcy

xfiles_okladkaNa ekranach telewizorów zagościł w ubiegłym tygodniu nowy, a do tego bardzo krótki, sezon serialu „Z archiwum X”. Składać się będzie zaledwie z sześciu odcinków, w których poznamy nowe przygody agentów FBI. Fox Mulder i Dana Scully znowu będą tropić paranormalne zagadki oraz szukać dowodów na międzyplanetarne spiski. Zanim serial „Z archiwum X” powrócił do telewizji, jego dziesiąty i jedenasty sezon dostępne były w komiksach.

W pierwszym tomie komiksowych przygód bohaterowie musieli zmierzyć się zagrożeniem ze strony tajemniczych akolitów. Zaatakowali oni byłych agentów, dyrektora FBI Skinnera oraz osoby związane z tytułowym archiwum. Weszli także w posiadanie informacji, które doprowadzić ich mogą do ukrytego przed światem syna Scully – Williama. Mulder będzie musiał zawrzeć chwilowy sojusz z Palaczem, który posiada cenne informacje o prześladowcach agentów FBI.

Scenariusz Wyznawców idealnie wpisuje się w stworzony w telewizyjnym serialu świat. Pojawiają się postaci i zagrożenia doskonale znane wielbicielom serialu, a także nowe wątki, które stwarzają nowe możliwości fabularne. Możemy spodziewać się również zaskakujących powrotów. Wszak „Z archiwum X” pełne jest niespodziewanych zwrotów akcji. Pod tym względem komiksowa opowieść nie zawodzi.

Scenarzyście i rysownikowi udało się stworzyć mroczną opowieść, która czasami potrafi przestraszyć. Do końca nie jesteśmy wstanie określić prawdziwej natury zagrożenia, z którym muszą zmierzyć się bohaterowie. Wzbudzające dreszczyk emocji fragmenty umiejętnie przeplatane są sekwencjami wypełnionymi charakterystycznym dla serii poczuciem humoru. Rozmowy Muldera i Scully przypominają te, które mogliśmy usłyszeć, oglądając serialowe przygody bohaterów.

Komiksowa kontynuacja przebojowego serialu telewizyjnego okazała się zaskakująco udana. Autorom udało się zachować klimat opowieści, który stworzyli pracując na serialem. Jest w komiksie wszystko, za co polubiliśmy „Z archiwum X”. Ciekawe czy telewizyjna kontynuacja przygód Muldera i Scully uwzględni rozwinięte w komiksach wątki.


Z Archiwum X (The X Files), Vol. 1: Wyznawcy, Chris Carter, Joe Harris (fabuła), scen. Joe Harris, rys. Michael Walsh, tłum. Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo SQN, Kraków 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 17 lutego 2016

    […] zachowują klimat i styl opowieści charakterystyczny dla telewizyjnego serialu. Podobnie jak pierwszy tom komiksowej kontynuacji serialu, drugi to dobra rozrywka, czasem przyprawiająca o […]

  2. 29 lutego 2016

    […] przeniesiono do komiksowych kadrów i tam właśnie ukazały się sezony 10 i 11 (o czym pisałem tu i tu). Całości dopełniły dwa filmy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.