Wujek $knerus i Kaczor Donald: Druga tajemnica starego zamczyska

Wujek $knerus i Kaczor Donald tom 10 Druga tajemnica starego zamczyska Imaginaria

Nadszedł czas pożegnania. Ostatni tom kolekcji Wujek $knerus i Kaczor Donald zbierającej komiksy Dona Rosy trafił w grudniu do czytelników. Zebrane w nim historie, choć mają w sobie trochę nostalgii, zabiorą odbiorców w świat szalonej zabawy, w której spotkamy także bohaterów znanych z Powrótu trzech caballeros.

Wujek $knerus i Kaczor Donald tom 10 Druga tajemnica starego zamczyska Okładka ImaginariaFinałowy tom kolekcji Wujek $knerus i Kaczor Donald składa z sześciu dłuższych opowieści. Powracają w nich znane i lubiane postaci zaludniające Kaczogród, a także kilka tych mniej lubianych. Wszystkie opowieści zabierają czytelników na poszukiwanie przygód. To bowiem najbardziej urzeka w tworzonych przez Dona Rosę komiksach. Uwielbienie dla szalonej przygody, która pozwala obcować z niezwykłością, nawet jeśli jest on ukryta pod płaszczem zwyczajności.

Tytułowa opowieść zabiera czytelników do źródeł. Druga tajemnica starego zamczyska to kontynuacja zamieszczonej w tomie dziewiątym historii Korona krzyżowców. Aby odkryć prawdziwy skarb templariuszy Sknerus McKwacz, Donald i siostrzeńcy muszą powrócić do Szkocji. W rodzinnym zamku ukryty jest bowiem wspomniany skarb, którego przejęciem zainteresowani są także współcześnie działający członkowie zakonu. Nie obejdzie się zatem bez konfrontacji z dobrze już znanym przeciwnikiem, jednak najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed Sknerusem to spotkanie z własną siostrą. Matylda nie chce bowiem by ten odnalazł skarb, gdyż była ona świadkiem tego, co chciwość uczyniła z jej bratem. Jak zakończy się ta niezwykła historia? Czy rodzinie uda się pojednać, a przy okazji rozwikłać tajemnicę zamczyska.

Obok tytułowej historii, która chyba najbardziej zapada w pamięć, kacza rodzina musi stawić czoła dobrze już znanym przeciwnikom. Część z nich, jak choćby Czarny Rycerz Arszen Lampen chce pozbawić Sknerusa jego najcenniejszych pamiątek z odbytych przezeń wypraw. Spotkamy także w recenzowanym tomie trzech caballeros, którzy tym razem wyprawią się do tajemniczych kopalń. Przygód nie powinno zatem zabraknąć.

Wujek $knerus i Kaczor Donald tom 10 Druga tajemnica starego zamczyska Plansza Imaginaria

Jak w każdym z poprzednich tomów, w tym także zebrano liczne materiały dodatkowe. Składają się nań liczne ilustracje, dodatkowe okładki czy urodzinowe plakaty. Wszystko to opatrzone stosownym komentarzem. Zamieszczono także krótki dodatkowy komiks. Jednak ze wszystkich poza komiksowych materiałów, największe wrażenie robi trochę nostalgiczny Wstęp, w którym Don Rosa podsumowuje swoją fanowską przygodę z Kaczogrodem, która dała mu szansę na artystyczne spełnienie.

Druga tajemnica starego zamczyska to godne zwieńczenie kolekcji dzieł Dona Rosy. Zebrane w tomie historie dostarczą czytelnikom dużo dobrej zabawy. Nie zabraknie też pewnej dozy nostalgii, związanej ze świadomością końca tej znakomitej serii. Wspaniała lektura na koniec roku.


Wujek $knerus i Kaczor Donald, t. 10: Druga tajemnica starego zamczyska (Walt Disney Uncle Scrooge and Donald Duck: The Old Castle’s Other Secret), scen. i rys. Don Rosa, przeł. Jacek Drewnowski, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.