Wsi spokojna, wsi pełna tajemnic… Nora
Zagadka czarnych narcyzów została co prawda rozwiązana, jednak Katarzyna Puzyńska, znowu zadbała, by zakończenie ósmej części przygód policjantów z Lipowa sugerowało, że nie wszystkie elementy układanki zostały ułożone. Warto sobie zatem przed lekturą nowej odsłony kryminalnego cyklu, przypomnieć wydarzenia z poprzedniej. Nora rozwija bowiem kilka wątków, które pojawiły się w Czarnych narcyzach, a w nowej powieści znajdują rozwinięcie.
Los zdaje się sprzyjać Danielowi Podgórskiemu. Udało mu się odzyskać policyjną legitymację, jednak musi udowodnić swoim zwierzchnikom, że decyzja o przywróceniu go do służby nie była pochopna. Śledztwo w sprawie zaginięcia uważanej za zbuntowaną nastolatki może być dla niego początkiem nowego życia zawodowego. Sprawę komplikuje fakt, że w zaginięcie Bereniki zamieszany jest ojciec jednego z przyjaciół Daniela.
Tymczasem Weronika Nowakowska otrzymuje wiadomość od zdesperowanej pacjentki szpitala psychiatrycznego, która wkrótce ginie. Ślady prowadzą do Nowych Horyzontów. Dom dla bezdomnych zdaje się skrywać mroczne tajemnice. Weronika zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, które może okazać się dla niej niebezpieczne, a do tego bohaterka będzie musiała skonfrontować się z demonami przeszłości. Zresztą nie ona jedna.
Nora to najbardziej rozbudowana opowieść o losach policjantów z Lipowa. W rozgrywający się na oczach czytelników dramat (co sugeruje podział powieści na akty i sceny) zaangażowanych jest też mnóstwo postaci. Katarzyna Puzyńska zadbała jednak o czytelników, zamieszczając, niczym w tekstach sztuk teatralnych, spis postaci. Kiedy przestaniemy rozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi bohaterami, indeks może okazać się przydatny.
Zagadka kryminalna, wokół której toczy się akcja powieści, po raz kolejny dotyczy mroków przeszłości, co zresztą stało się już chyba znakiem rozpoznawczym serii. Autorka oszczędnie dawkuje informacje, co sprawia, że odkrycie sprawców zbrodni nie jest takie proste. Puzyńska jak zwykle mnoży tropy, jednak sprawnie poprowadzona narracja sprawia, że czytelnik raczej nie traci orientacji w fabularnych zawiłościach.
Zaletą Nory są rozbudowane wątki obyczajowe, które ukazują odmienne od stereotypowego postrzeganie wiejskiego życia. Autorka mocno wkracza w kwestie dotyczące duchowości bohaterów, a także znaczenie instytucji religijnych w życiu wsi. Moralne wybory dokonywane przez niektórych bohaterów nie są oczywiste, a często ukazują dwulicowość tych, którzy powinni być odpowiedzialni za duchowe aspekty funkcjonowania lokalnej społeczności.
Dziewiąty tom przygód policjantów z Lipowa i Brodnicy gwarantuje solidną rozrywkę wzbogaconą o liczne społeczne i obyczajowe obserwacje. Dzięki wartkiej akcji, a także niełatwej do rozwiązania kryminalnej zagadce Nora nie znudzi czytelnika. A do tego jej finał zapowiada całkiem perspektywiczne możliwości kontynuacji.
Katarzyna Puzyńska, Nora, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018.