Trąf, trąf, misia, bela

Trąf, trąf, misia, bela Gitarą Rysowane

Praca dziennikarki do łatwych nie należy, choć czasem może także przynieść wyczekiwany sukces zawodowy. Marta Witecka, główna bohaterka powieści Trąf, trąf, misia, bela, której książka stała się bestsellerem, będzie miała okazję po raz kolejny rozwikłać skomplikowaną zagadkę.

Trąf, trąf, misia, bela Okładka Gitarą RysowanePodczas wieczoru autorskiego pewna kobieta prosi Martę Witecką o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci jej przyjaciół. Dziennikarka nie jest przekonana do tego pomysłu, jednak śmierć kolejnych osób oraz skrywane przez nich tajemnice okazują się być zbyt intrygujące dla Witeckiej, by porzucić tak obiecujący temat. Postanawia przyjrzeć się zamkniętemu kręgowi przyjaciół i odkryć przyczynę zgonów, które zdają się przypominać… Czy uda jej się rozwikłać zagadkę i uchronić pozostałą grupę przez śmiercią? Jaki związek z obecnymi zbrodniami mają wydarzenia, do których doszło trzydzieści lat wcześniej na sportowym obozie w Trzciance?

Dagmara Andryka, w drugiej powieści z Martą Witecką w roli głównej, skonstruowała przemyślaną zagadkę, z której rozwiązaniem czytelnik będzie musiał się chwilę pomęczyć. Autorka zgrabnie portretuje losy potencjalnych ofiar, pokazując wydarzenia z perspektywy kolejnych postaci. Dzięki temu możemy lepiej poznać ich motywację, a także spekulować, na ile ich życiowe wybory mogły stać się motywem ewentualnych zabójstw. Nie ma bowiem pewności, że mordercą nie jest ktoś z grona obozowych przyjaciół.

W Trąf, trąf, misia, bela poznajemy też relację bohaterki z postaciami znanymi z jej poprzedniej powieści Tysiąc. Choć opisane poprzednio wydarzenia wpływają na zachowania głównej bohaterki, drugą powieść o przygodach Marty Witeckiej można czytać w oderwaniu od pierwszej.

W Trąf, trąf, misia, bela autorka sięga po sprawdzony temat tajemnicy z przeszłości, wydarzeń, które choć zapomniane, powracają nagle i wdzierają się w codzienność bohaterów powieści. Andryka sprawnie rozgrywa motyw grzechu młodości, wykorzystywania swojej pozycji towarzyskiej, okrucieństwa wobec innych jako motywu wyrafinowanej zemsty. Stopniowo ujawniane sekrety bohaterów burzą spokój ich świata, obnażają ich zakłamanie oraz próby wybielania przeszłości. Trąf, trąf, misia, bela to powieść, w której nacisk, obok zwykłej kryminalnej zagadki, położono na psychologiczną wiarygodność postaci.

Główna bohaterka Trąf, trąf, misia, bela jest fanką skandynawskich kryminałów, w których spokojnie rozwijana akcja zmierza do dramatycznego finału. Podobnie zbudowana jest opowieść o śledztwie Witeckiej. Niespieszna narracja umożliwia autorce spokojne wprowadzenie czytelnika w świat postaci oraz ich sekretów.

Trąf, trąf, misia, bela to dobra powieść gatunkowa, której lektura może dostarczyć sporo przyjemności wielbicielom kryminałów.


Dagmara Andryka, Trąf, trąf, misia, bela, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Z Twojego opisu wynika, że ta książka powinna mi się spodobać. Uwielbiam kryminały 🙂

  2. Marta pisze:

    Dobra recenzja! Bardzo lubię kryminały zwłaszcza te rodzimych autorów. Tego cyklu jeszcze nie czytałam ale dzięki Panu po niego sięgnę.
    Dziękuję i pozdrawiam ?

  3. Rosa Czyta pisze:

    Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę. Twoja opinia potwierdza moje odczucia względem tej powieści i z przyjemnością ją przeczytam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.