The Supernatural Cinema of Guillermo del Toro

the_supernatural_cinema_of_guillermo_del_toro Gitarą Rysowane okladkaMeksykański reżyser, producent, scenarzysta i pisarz Guillermo del Toro znany jest z umieszczania elementów nadnaturalnych w swoich w filmach. W swoich dziełach często balansuje na cienkiej granicy między realnością a mistycyzmem. Począwszy od filmu Cronos po Crimson Peak. Wzgórze krwi del Toro nieustająco przeciwstawia brutalność rzeczywistego świata obietnicom, a także niebezpieczeństwom tego, co leży poza granicami ludzkiego pojmowania. Jego interpretacja konfliktu pomiędzy racjonalnością a irracjonalnością daleka jest od uproszczeń, a ponadto głęboko osadzona w osobistych doświadczenia reżysera.

Książka The Supernatural Cinema of Guillermo del Toro pod redakcją Johna W. Moreheada stanowi zbiór naukowych i popularnonaukowych artykułów analizujących różne aspekty kina tworzonego przez meksykańskiego reżysera. Autorzy prezentują w swoich tekstach motywy powracające w twórczości Guilermo del Toro, szukając ich mitologicznych, a także kulturowych korzeni. Przyglądając się wnikliwe biografii del Toro i jego bogatemu zapleczu kulturowemu, autorzy tekstów zgromadzonych w recenzowanym tomie próbują zrozumieć człowieka i tworzoną przez niego sztukę.

Autorzy esejów zamieszczonych w omawianym tomie skupili się na analizie motywów najczęściej pojawiających się w filmach Guillermo del Toro. Jednym z najbardziej interesujących tematów jego twórczości jest hiszpańska wojna domowa, która wydaje się ciekawym fundamentem dla bardziej mistycznych opowieści o dorastaniu. Del Toro wydaje się także zainteresowany dzieciństwem oraz dziecięcym postrzeganiem świata, które często przeciwstawia doświadczeniu oraz żądzy władzy czy dominacji ze strony dorosłych. Wreszcie, wielką fascynacją meksykańskiego reżysera okazują się potwory, zarówno jako stworzenia, jak i idee. Figura potwora/monstrum umożliwia mu opowiadanie o inności oraz wywoływanych przez nią emocjach. Obok tych dominujących motywów, autorzy tekstów poświęcają sporo miejsca fascynacji del Toro dziełami Howarda Phillipsa Lovecrafta oraz jego stosunkowi do klasycznego oblicza mitu wampira…

Zapraszam do lektury recenzji książki The Supernatural Cinema of Guillermo del Toro na blogu Gotham w deszczu (PL / EN).


The Supernatural Cinema of Guillermo del Toro, ed. John W. Morehead, McFarland & Company, Inc., Jefferson NC 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.