Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie

Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie Imaginaria

Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie to kolejny po tomach Stwory nocy i inne historie czy Historie prawdopodobne zbiór komiksowych adaptacji opowiadań Neila Gaimana. To, co odróżnia ten od poprzednich, to fakt, że scenariusze do komiksów napisał sam Gaiman. Czy te opowieści obrazkowe były równie udane, co poprzednie?

Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie Okładka ImaginariaW tomie Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie zebrano trzy adaptacje opowieści angielskiego pisarza i scenarzysty. Obok występującej w tytule albumu historii w skład antologii weszły komiksy: Trollowy most oraz Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? Każda z nich zawiera wszystkie elementy, za które można polubić twórczość Gaimana.

Przede wszystkim, spotkamy się w nich z nietypowym podejściem do tematu. Opowieść o żarłocznym monstrualnym trollu, którego na tajemniczej leśnej ścieżce spotyka Jack nie tylko przeraża, ale także wzbudza smutek. Z kolei historia Enna, który stara się przełamać swoją nieśmiałość do dziewczyn, stopniowo przeradza się w historię, która wzbudza dreszcz. Z pewnością nie należy jej traktować jako poradnika dla niepewnych siebie nastolatków.

Najciekawszą z zebranych w tomie historii jest tytułowa. Szkło, śnieg i jabłka to wariacja na temat Królewny Śnieżki. Poznajemy jej historię z perspektywy jej macochy, która dla dobra królestwa i jego mieszkańców musiała pozbyć się własnej pasierbicy. Czytana z w świecie fake newsach i postprawdy opowieść otwiera pola do intrygujących analiz, wiele mówiących o współczesnym świecie. Siła narracji może być ważniejsza niż prawda czy interes ogółu.

Zebrane w tomie komiksy dotykają samej natury opowieści i tego jakie znaczenie ma ona dla ludzi. Wszystko jest przecież pewnego rodzaju historią, której opowiedzenie przesadza o jej realności dla opowiadacza i odbiorców.

Rysunki do Trollowego mostu oraz Szkła, śniegu i jabłek stworzyła Colleen Doran, która wcześniej pracowała z Gaimanem przy kultowym Sandmanie. Jej graficzna wizja tytułowej opowieści to prawdziwa uczta dla oczu. Z kolei Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? zilustrowali, znani z komiksu Daytripper, Fábio Moon, Gabriel Bá, którzy dobrze zestawili zabawę idealną z tajemniczą grozą.

Komiksowa antologia Szkło śnieg i jabłka oraz inne historie z pewnością przypadnie do gustu fanom Neila Gaimana zawiera bowiem wszystko, za co ceni się jego twórczość: lekkość snucia opowieści oraz nietypowe ujęcia znanych literackich motywów.


Szkło śnieg i jabłka oraz inne historie (Troll Bridge; How to Talk to Girls at Parties; Snow, Glass, Apples), scen. Neil Gaiman, rys. Colleen Doran, Fábio Moon, Gabriel Bá, tłum. Paulina Braiter, Mistrzowie Komiksu, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.