Świat Mitów: Odyseja
Mity starożytnych Greków i Rzymian niezmiennie fascynują kolejne pokolenia czytelników. Ich twórcy wyjaśniając otaczający świat stworzyli niezwykle wciągające narracje, które także dziś czyta się z dużym zainteresowaniem. Komiksowa seria Świat Mitów pozwala przybliżyć czytelnikom antyczne opowieści w atrakcyjny wizualnie sposób. Po komiksowej Iliadzie przyszedł czas na Odyseję.
Dzielny i pomysłowy Odyseusz po zdobyciu Troi pragnie tylko wrócić do rodzinnego domu. Jednak podróż na Itakę nie będzie taka prosta, jak ten sobie zaplanował. Przyjdzie mu spędzić w podróży mnóstwo czasu, a także odwiedzić liczne miejsca, w których nie zawsze on i jego załoga spotkają się z dobrym przyjęciem. Jednak spryt i odwaga pomogą mu przezwyciężyć wszelkie trudności. Czasem człowiek może okazać się mądrzejszy od bogów, którzy igrają jego losem.
Kolejny tom serii Świat Mitów prezentuje całkiem dobry poziom. Nie ma co oczekiwać od niego narracyjnych fajerwerków czy dekonstrukcji znanej opowieści. Dzieło Homera zostało zaadaptowane z dużym poszanowaniem dla oryginalnego tekstu. Scenarzystka komiksu Clotilde Bruneau sprawnie prowadzi opowieść, a zaproponowana przez nią kompozycja tekstu, sprawia, że można przez Odyseję przebrnąć całkiem gładko.
Znającym dzieło Homera lektura komiksowej adaptacji Odysei może pokazać jak atrakcyjnym medium jest komiks. Przy jego pomocy można bowiem zachęcić czytelników do przyjrzenia się oryginalnemu tekstowi. Nie należy zapominać o edukacyjnych możliwościach komiksu.
Od trony graficznej komiks nie budzi żadnych zastrzeżeń. Giovanni Lorusso oraz Giuseppe Baiguera stawiają na realistyczną kreskę, jednak kiedy trzeba pozwalają sobie na odrobinę fantazji. Przedstawiane przez nich światy sprawiają wrażenie dopracowanych, a sceny akcji czy bitew rysują oni całkiem atrakcyjnie.
Dodatkiem do komiksowej opowieści jest zamieszony na końcu albumu esej autorstwa pomysłodawcy serii Luci Ferry’ego. Zarysowuje on w nim społeczny, filozoficzny i kulturowy kontekst dzieła, które stanowi ważny element europejskiego dziedzictwa.
Komiksowa adaptacja starożytnego eposu stanowi dość ciekawą pozycję. Niektórym może ona przybliżyć to klasyczne dzieło, które podczas edukacji szkolnej poznawane jest we fragmentach. Odyseja, dość klasycznie przełożona na język komiksowego medium, może się podobać.
Świat Mitów. Odyseja (L’Odysée – tome 1: Le Colière de Poséidon, L’Odysée – tome 2: Circé la magicienne, L’Odysée – tome 3: La ruse de Pénélope, L’Odysée – tome 4: Le triomphe d’Ulysse), wg pomysłu Luca Ferry’ego, scen. Clotilde Bruneau, rys. Giovanni Lorusso, Giuseppe Baiguera, tłum. Ernet Kacperski, Świat Mitów, Story House Egmont, Warszawa 2022.