Stwory nocy i inne historie
Neil Gaiman ma dar snucia wciągających opowieści. Nawet jeśli napisze on historię, w której z pozoru nic się nie dzieje, zazwyczaj nie można się oderwać od lektury. Album Stwory nocy i inne historie, w którym zebrano komiksowe adaptacje literackich tekstów angielskiego twórcy, także potrafi wciągnąć. Nie szukajcie w nim jednak nawiązań do uniwersum Sandmana, jak w opisywanych wcześniej na Imaginariach tomach Sandman Uwertura, Noce nieskończone, Śmierć. Każda z opowieści zamieszczonych w Stworach nocy… zabiera czytelników do własnego świata.
Tom Stwory nocy i inne historie zawiera adaptacje opowiadań Neila Gaimana, które wcześniej ukazały się w tomach Rzeczy ulotne oraz Dym i lustra. Kilka z zebranych w albumie opowieści ukazało się wcześniej na naszym rynku (Arlekin i Walentynki, Morderstwa i tajemnice czy tytułowe Stwory nocy). Całość uzupełniają dwa teksty, które po raz pierwszy zostały opublikowane na rodzimym rynku komiksowym. Całkiem dobrym pomysłem na lekturę tej antologii, zastosowanym przez piszącego te słowa, jest równoległe czytanie opowiadań i ich komiksowych wersji, zwłaszcza że w literackich zbiorach można także przeczytać o genezie poszczególnych tekstów.
Tom otwiera komiks Arlekin i walentynki, w którym śledzimy losy tytułowego bohatera, śledzącego swoją Kolombinę w dniu święta zakochanych. Jednak nie wszystko układa się po myśli psotnika… Fotorealistyczne rysunki Johna Boltona, w których jaskrawy strój protagonisty ukazywany jest na tle miejskiej szarości, potęguje wrażenie pewnej surrealistyczności prezentowanej opowieści.
Z kolei komiks Morderstwa i tajemnice opowiada o nietypowym śledztwie prowadzonym przez anioła Raguela, który ma za zadanie znaleźć zabójcę jednego z aniołów w Srebrnym Mieście. Jak to często u Gaimana bywa światy nadnaturalne i ludzka rzeczywistość zdają się nieustanie przeplatać, a wydarzenia w jednym oddziałują na te z drugiego. Wszystko to zilustrowane zostało znakomitą, realistyczną kreską P. Craiga Russella, który podjął się także napisania scenariusza do adaptacji opowiadania angielskiego pisarza. Jego wizja Srebrnego Miasta, w którym żyją i pracują anioły, cieszy oczy.
Stwory nocy, trzeci z zebranych w recenzowanym albumie komiksów, składa się z dwóch opowieści. W jednej z nich mamy do czynienia z motywem anielskim. Bohaterem Ceny jest bowiem kot, którego inaczej określić nie można. Do tego zwierz jest czarny, jednak w kulturze angielskiej zwykł on przynosić szczęście, a nie pecha jak u nas. Z kolei Córka sów to adaptacja dawnej legendy, która ukazuje, gdzie znajduje się prawdziwe zło. Obie historie zilustrował Michael Zulli, artysta często współpracujący z Neilem Gaimanem. Jego charakterystyczny styl znakomicie sprawdza się w mrocznych opowieściach, w których grozę raczej się sugeruje niż ukazuje.
Fakty w sprawie odejścia Panny Finch to historia zainspirowana jednym z obrazów Franka Frazetty. Tytułowe wydarzenie, do którego nieuchronnie prowadzi opowieść, osadzone jest w magiczno-teatralnych klimatach, którym patronuje duch Alice’a Coopera. Znakomicie czyta się tę opowieść słuchając dowolnej płyty mistrza shock-rocka. Warto też przy okazji przypomnieć sobie komiks Ostatnie kuszenie, inspirowany płytą Coopera The Last Temptation, stworzony przez twórców Faktów w sprawie odejścia Panny Finch.
Ostatnim komiksem zamieszczonym w tomie Stwory nocy i inne historie jest Zakazane narzeczone niewolników bez twarzy w sekretnym domu nocy straszliwych żądz. Jak już uda nam się zapamiętać tytuł opowieści, pozostaje tylko cieszyć się wizualną stroną tej dość szalonej historii. Rysunki Shane Oakley przypominają trochę prace Mike’a Mignoli, dodając mroku stworzonej przez Gaimana opowieści.
W tomie zamieszczono także kilka dodatków ilustrujących proces twórczy. Najciekawiej wypadają szkice do ostatniej z zamieszczonych w tomie opowieści.
Stwory nocy i inne historie to niezwykła podróż przez bogatą wyobraźnię angielskiego twórcy. Neil Gaiman potrafi snuć literackie opowieści, które w rękach zręcznych scenarzystów i artystów potrafią ożyć w innym medium. Stwory nocy… warto czytać powoli, delektując się zarówno fabułami, jak i warstwą graficzną.
Stwory nocy i inne historie (Harlequin Valentine, Murder Mysteries, Creatures of the Night, The Facts in the Case of the Departure of Miss Finch, Forbidden Brides of the Faceless Slaves in the Secret House of the Night Dread Desire), scen. Neil Gaiman, P. Craig Russell, adap. Todd Klein, Shane Oakley, rys. John Bolton, P. Craig Russell, Michael Zulli, Shane Oakley, tłum. Paulina Braiter, Zofia Sawicka, Egmont Polska, Warszawa 2020.
1 Odpowiedź
[…] regularnie powracam na Imaginariach. Historie prawdopodobne, podobnie jak recenzowane wcześniej Stwory nocy i inne historie, to zbiór komiksowych adaptacji opowiadań brytyjskiego mistrza snucia opowieści. Nie znajdziecie […]