Śladami Batgirl

Śladami Batgirl Imaginaria

Śladami Batgirl, kolejna powieść graficzna z serii DC powieść graficzna 13+ narysowana przez Nicole Goux do scenariusza Sarah Kuhn stawia przed czytelnikiem filozoficzne pytania o naturę człowieka, o rolę słowa i kultury, o Śladami Batgirl Okładka Imaginariadobro i zło. Cassandra Cain, główna bohaterka, jest Mowglim miejskiej dżungli. Nastolatka nie mówi. Rozumie pojedyncze słowa. Została wychowana, czy może wyhodowana, przez ojca zarządzającego mafią w Gotham, jak zwierzę – jedynie do zabijania w ulicznej walce wręcz i bez dostępu do języka. I właśnie od pojedynczego słowa, które przebija się do jej świadomości i wywołuje silną reakcję emocjonalną, zacznie się przemiana. Głodna, zagubiona Cassandra korzysta z zaproszenia do świata ludzi i… nie zawróci już z drogi ku kulturze i wrażliwości.

Dla Cassandry słowa – najpierw to jedno, wstrząsające, potem wszystkie kolejne – tworzą rzeczywistość, w której z początku wszystko jest łamigłówką. Jak małe dziecko, dziewczyna uczy się języka i reguł rządzących społeczeństwem. Jak zwierzę boi się ludzi. Spotka jednak kilkoro życzliwych. I odkryje siebie – zarówno swoją mroczną przeszłość jak i swoje zaskakujące uzdolnienia.

Na uwagę zasługuje bardzo pozytywny obraz kobiecej przyjaźni na przekór różnicom wieku (i w ogóle babskiej siły) oraz użycie biblioteki jako miejsca akcji, często sensacyjnej, z akrobatycznymi popisami bohaterki. To zresztą także powieść o bibliotece i roli literatury w życiu człowieka.

Śladami Batgirl Plansza Imaginaria

Jednak przede wszystkim jest to opowieść o dziecku niekochanym, nie nauczonym życia w społeczeństwie, miotającym się pomiędzy strachem a przemocą. Historia optymistyczna o wrodzonym instynktownym dobru, które potrzebuje jedynie inspiracji i korzystnych warunków, aby się ujawnić. Nie ma tu dydaktyki. Jest dużo, wyjątkowo dużo zrozumienia dla młodzieży zagrożonej społecznie. Śladami Batgirl to świetna książka dla nauczycieli, dla pracowników socjalnych, animatorów pracujących z dziećmi wyrastającymi w trudnych warunkach. Dla młodzieży oczywiście też.


Śladami Batgirl (Shadow of the Batgirl), scen. Sarah Kuhn, rys. Nicole Goux, tłum. Alicja Laskowska, DC powieść graficzna 13+, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.