Siedem małych słów. Obraz wojny wietnamskiej w komiksie „Kaznodzieja” Gartha Ennisa i Steve’a Dillona

Siedem małych słów Kaznodzieja Gitarą Rysowane
O czym traktuje ten rozdział

Wojna w Wietnamie jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Ten zimnowojenny konflikt jest stale obecny w amerykańskiej kulturze popularnej. Stał on się tematem licznych utworów literackich, muzycznych, filmowych (zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych), gier komputerowych oraz komiksów.

Celem rozdziału jest przedstawienie wojny wietnamskiej we współczesnej kulturze popularnej na przykładzie wydawanego w latach 1995-2000 komiksu Kaznodzieja scenarzysty Gartha Ennisa oraz rysownika Steve’a Dillona. Scenarzysta serii, znany z zamiłowania do opowieści wojennych, opowiedział o tym konflikcie starając się z jednej strony unikać narosłych przez lata stereotypów, z drugiej odwołując się do typowych elementów narracji wykorzystywanych w tekstach poświęconych wojnie wietnamskiej. Wśród nich wymienić można wiedzę o miejscu prowadzenia działań zbrojnych, relacje pomiędzy żołnierzami oraz ich morale, wpływ wojny na psychikę żołnierzy, wizerunek wroga, wątek patrolu w dżungli oraz kwestię trudnego powrotu do ojczyzny.

Autorzy stworzyli w Kaznodziei, odwołując się do wspominanych wyżej wątków opowieści o wojnie w Indochinach, poruszający portret żołnierskiego życia w Wietnamie oraz po powrocie do ojczyzny. Ich opowieść obficie czerpie z wcześniejszych, zwłaszcza filmowych i komiksowych porterów wietnamskiego konfliktu, a także w klasycznych opowieści wojennych. Kaznodzieja Ennisa i Dillona, w zeszytach poświęconych wojnie w Wietnamie, ukazuje intrygujące studium losów jednostek naznaczonych przez udział w budzących kontrowersje działaniach zbrojnych. Pokazuje jak życie jednostki zmienia się pod wpływem traumatycznych przeżyć oraz wskazują na wartości umożliwiające przetrwanie wojennego piekła.

Gdzie można go znaleźć

Siedem małych słów. Obraz wojny wietnamskiej w komiksie „Kaznodzieja” Gartha Ennisa i Steve’a Dillona można znaleźć w dziale Publikacje.

50 twarzy popkultury Gitarą Rysowane

Niniejszy rozdział stanowi fragment obszernej książki po redakcją dr Kseni Olkusz zatytułowanej 50 twarzy popkultury, którą w całości można pobrać ze strony Ośrodka Badawczego Facta Ficta.

Zachęcam do lektury


50 twarzy popkultury, red. Ksenia Olkusz, Ośrodek Badawczy Facta Ficta, Kraków 2017.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.