Sherlock Holmes. Crime Alleys: Pierwsza sprawa

Sherlock Holmes Crime Alleys t. 1 Pierwsza sprawa Gitarą Rysowane

Kolejna po Sherlock Holmes i Wampiry Londynu oraz Sherlock Holmes i Necronomicon dwutomowa seria autorstwa scenarzysty Sylvaina Cordurié’a ukazuje początki kariery najsłynniejszego detektywa w historii literatury. W Sherlock Holmes. Crime Alleys młody detektyw będzie musiał rozwikłać sprawę tajemniczych zaginięć, które elektryzują mieszkańców Londynu, po raz pierwszy wchodząc w otwartą konfrontację ze swoim najbardziej przebiegłym przeciwnikiem.

Sherlock Holmes Crime Alleys t. 1 Pierwsza sprawa Okładka Gitarą RysowaneRok 1876. Wiktoriańskim Londynem wstrząsa seria zaginięć ludzi związanych ze światem nauki i sztuki. Policja nie radzi sobie z rozwiązaniem tej zagadki, zwraca się więc o z prośbą pomoc do młodego Sherlocka Holmesa. Znany ze swoje spostrzegawczości i zdolności dedukcji detektyw amator przyjmuje propozycję, zwłaszcza że jedną z ofiar jest jego bardzo bliski przyjaciel. Czy detektywowi uda się odnaleźć zaginionych i zrozumieć motywy kierujące sprawcami? Jaki wpływ na jego przyszłe losy będzie miała ta sprawa?

Sherlock Holmes to jedna z najpopularniejszych postaci popkultury. Liczne grono twórców chętnie sięga po stworzoną przez Arthura Conan Doyle’a postać, aby snuć własne historie z jego udziałem. Olbrzymim sukcesem cieszyła się serialowa adaptacja przygód detektywa z Baker Street 221B, której czwarty sezon pojawił się na telewizyjnych ekranach w styczniu tego roku. Jak na tym tle wypada komiksowa wersja przygód autorstwa francuskiego scenarzysty.

Pierwszy tom serii Sherlock Holmes. Crime Alleys rozpoczyna się całkiem nieźle. Zaproponowana przez scenarzystę zagadka wydaje się całkiem intrygująca, niezbyt może skomplikowana, ale delikatnie stymulująca szare komórki do pracy. Komiksowy Sherlock nie grzeszy skromnością, nie stroni od pokazywania swojej intelektualnej wyższości, jednak jego riposty czy zgryźliwe komentarze pozbawione są błyskotliwości, która charakteryzowała serialową wersję detektywa. Nieźle wypada postać Jamesa Moriarty’ego, którego relacje z ojcem stanowią jedne z ciekawszych wątków Pierwszej sprawy.

Sherlock Holmes Crime Alleys t. 1 Pierwsza sprawa 1 Gitarą Rysowane

Alessandro Nespolino, który odpowiedzialny był za szatę graficzną komiksu, bardzo dobrze ukazał wiktoriański Londyn. Jego realistyczne rysunki tworzą przekonywający portret miasta, w którym policja przy pomocy Sherlocka Holmesa próbuje zaprowadzić ład i porządek.

Sherlock Holmes. Crime Alleys to nieźle wyglądająca seria, w której możemy przyjrzeć się trudnym początkom londyńskiego detektywa. Pierwsza sprawa to niezły komiks środka, którego lektura zapewni porcję rozrywki na przyzwoitym poziomie.


Sherlock Holmes. Crime Alleys, t. 1: Pierwsza sprawa (Sherlock Holmes. Crime Alleys volume 1, Le Premier Probléme), scen. Sylvain Cordurié, rys. Alessandro Nespolino, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Monika pisze:

    Swietny tekst, bardzo lubie postac Scherlocka 😉

  1. 16 lipca 2021

    […] Sherlocka Holmesa pojawiała się już ma Imaginariach w kilku odsłonach, czy to komiksowych czy serialowych. Jednak w większości nie były to opowieści pisane z myślą o młodszych […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.