Sherlock Frankenstein i Legion Zła

Sherlock Frankenstein i Legion Zła Imaginaria

Seria Czarny Młot opowiadająca o losach uwięzionych na tajemniczej farmie superbohaterach zaludniających Spiral City zdobyła spore uznanie czytelników. W tomach Tajna geneza oraz Wydarzenie mogliśmy poznać losy wygnańców. Z kolei Sherlock Frankenstein i Legion Zła skupia się na postaci jednego największych przeciwników dawnych obrońców Spiral City, ukazując z nieco innej perspektywy cześć znanych czytelnikom wydarzeń.

Sherlock Frankenstein i Legion Zła Okładka Gitarą RysowaneLucy Weber, córka Czarnego Młota, pragnie odnaleźć ojca. Nie wierzy, że tajemnicze wydarzenie, które nastąpiło podczas ich konfrontacji z Antybogiem unicestwiło obrońców Spiral City. Przesyłka otrzymana od dawnego przyjaciela ojca, pobudza ją do dalszych działań. Kluczem do rozwiązania zagadki zniknięcia superbohaterów jest spotkanie z przeciwnikami ojca, spośród których najbardziej niebezpiecznym wydaje się Sherlock Frankenstein. Czy jego wiedza może rzucić światło na dawne wydarzenia? Jakie tajemnice skrywał Czarny Młot i czy ich odkrycie przybliży Lucy do rozwiązania zagadki jego zniknięcia?

Album Sherlock Frankenstein i Legion Zła rozpoczyna się od historii Lucy, próbującej poradzić sobie ze zniknięciem ojca. Nie może ona zdradzić jaką profesję wykonywał rodzic, gdyż może to zagrażać bliskim czarnego Młota. Opowiadający o tym 12 zeszyt serii Czarny Młot stanowi wprowadzenie do głównej opowieści.

Sherlock Frankenstein i Legion Zła to dość prosta historia, w której roi się od popkulturowych odniesień. Pod tym względem komiks Jeffa Lemire’a i Davida Rubína przypomina trochę Ligę niezwykłych dżentelmenów Alana Moore i Kevine O’Neilla. Lucy krok po kroku dociera do największego przeciwnika swojego ojca, z czasem poznając historię ich relacji, która okazuje się bardziej skomplikowana niż się wydaje. Lemire sprytnie igra z oczekiwaniami czytelnika, choć niektóre rozwiązania fabularne wypadają mało przekonywająco. Historia samego Sherlocka Frankensteina, stwarzająca duże możliwości fabularne, została tutaj rozegrana dość sztampowo i przez to straciła nieco swojej siły.

Sherlock Frankenstein i Legion Zła 1 Gitarą Rysowane

Oprawę graficzną przygód Sherlocka Frankensteina stworzył w całości David Rubín, który zilustrował wcześniej zeszyt głównej serii opowiadający przygodach pułkownika Weirda i robota Talky. Jego rysunki dobrze pasują do konwencji samej opowieści, razić zaś może zastosowana przez niego paleta barw, jakby nie mógł się zdecydować czy tworzy mroczną, czy też bardziej optymistyczną opowieść.

Sherlock Frankenstein i Legion Zła to całkiem ciekawe rozwinięcie niektórych wątków serii Czarny Młot. Lemire i Rubín zaproponowali komiks, który może nie jest tak udany jak główna seria, jednak zapewnia przyzwoitą rozrywkę oraz zabawę popkulturowymi ikonami.


Sherlock Frankenstein i Legion Zła (Sherlock Frankenstein and the Legion of Evil), scen. Jeff Lemire, rys. David Rubín, przeł. Tomasz Sidorkiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.