Serpieri. Kolory Dzikiego Zachodu

Serpieri Kolory Dzikiego Zachodu Gitarą Rysowane

Fascynację opowieściami rodem z Dzikiego Zachodu przechodzi prawdopodobnie każdy przedstawiciel męskiego rodu pochłaniający w młodości naiwne dzieła Karola Maya czy nieco bliższe realiom opowieści Jamesa Fenomore’a Coopera. W zamieszczonych w tomie Serpieri. Kolory Dzikiego Zachodu opowieściach brak wyidealizowanych obrazów odwołujących się do popularnych mitów o zasiedlaniu amerykańskiego Zachodu.

Serpieri Kolory Dzikiego Zachodu Okładka Gitarą RysowaneW tomie zebrano pięć komiksowych opowieści (uprzednio opublikowanych na łamach czasopism: „Lancistory” i „L’Eternauta”) narysowanych przez Paolo Eleutieriego Serpieri (znanego zwłaszcza z serii Druuna): Człowiek, który nie miał kciuków, Szaman, Przeklęte złoto, Bestia oraz Człowiek o wielkiej mocy. Scenariusze do pierwszych trzech historii napisał Roberto Ambrosio, a do pozostałych sam Serpieri. Zanim jednak czytelnik zanurzy się w świat opowieści o Dzikim Zachodzie, warto aby poświęcił chwilę na obejrzenie otwierającej album galerii zawierającej rysunki Indian oraz pewnego amerykańskiego pułkownika, który dowodził (i zginął) w bitwie nad Little Bighorn.

Pierwsza z zebranych w tomie historii (Człowiek, który nie miał kciuków) odwołuje się do popularnych opowieści o białych porzucających własną cywilizację na rzecz prostszego, bliższego naturze życia wśród Indian. Główna bohaterka ucieka ze rygorystycznej wspólnoty religijnej do indiańskiej wioski, jednak jej wyobrażania o idyllicznym życiu wśród Indian zostają boleśnie zweryfikowane.

Serpieri Kolory Dzikiego Zachodu 1 Gitarą Rysowane

Motywem przewodnim Bestii i Przeklętego złota jest chciwość białych osadników marzących o zagarnięciu należącego do rdzennych Amerykanów złota. Pragnienie materialnego bogactwa oraz gotowość jego realizacji wystawia bohaterów tych opowieści na próby, z których trudno będzie im wyjść cało. Większym wrogiem bohaterów wspominanych opowieści jest ich psychika, niż czające się wśród ruin mityczne zło.

Z kolei historie Szaman oraz Człowiek o wielkiej mocy odwołują się w swych fabułach do elementów nadnaturalnych. W pierwszej moc tytułowego szamana okazuje się być silniejsza niż zakusy „bladych twarzy”. Z kolei Człowiek o wielkiej mocy to opowieść o mitycznej sile indiańskiego wojownika, skonfrontowanej z zabobonną mentalnością białego osadnika.

Serpieri Kolory Dzikiego Zachodu 2 Gitarą Rysowane

Zebrane w tomie Serpieri. Kolory Dzikiego Zachodu opowieści to fabularne miniatury, które pomimo prostoty urzekają klimatem charakterystycznym dla bardziej realistycznych westernowych opowieści. Z pewnością dodanie elementów nadnaturalnych potęguje atmosferę niektórych z zebranych w albumie opowieści. Największym walorem Kolorów Dzikiego Zachodu są rysunki Serpieriego, których podziwianie stanowi prawdziwą ucztę dla oka.

Album Serpieri. Kolory Dzikiego Zachodu to lektura dla wszystkich lubiących westernowe opowieści wykraczające poza ramy tradycyjnych historii o szlachetnych Indianach i złych białych.


Serpieri. Kolory Dzikiego Zachodu (Serpieri – I Colori Del West), scen. i rys. Paolo Eleutieri Serpieri, scen. Roberto Ambrosio, tłum. Anna Wyszyńska, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 31 marca 2017

    […] nie mogę przestać pisać o westernach. Po poważniejszych historiach opowiedzianych przez Paolo Eleutieriego Serpieri, czas na nieco bardziej swawolne podejście do tematu Dzikiego Zachodu. Lucky Luke i jego zmagania […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.