Rufus: Wilk w owczej skórze

Rufus t. 1 Wilk w owczej skórze Gitarą Rysowane

Komiksów dla dzieci nigdy dość, zwłaszcza kiedy posiadana na stanie młodsza młodzież pochłania każdy tytuł, który jej się podsunie. Oczywiście, dostosowany do kategorii wiekowej. Tym bardziej cieszy, że na ryku pojawiają się kolejne komiksowe serie będące pokłosiem „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Do tej grupy zalicza się Wilk w owczej skórze, pierwszy tom serii Rufus.

Rufus t. 1 Wilk w owczej skórze Okładka Gitarą RysowaneTytułowym bohaterem komiksu jest wilk, który zostaje adoptowany przez małżeństwo owiec. Z jednej strony jest to powodem do radości, gdyż Rufus był najdłużej oczekującym na nową rodzinę wychowankiem domu dziecka. Z drugiej strony młody wilk nie do końca rozumie kim jest, dlaczego inni się go boją. Czy uda mu się odnaleźć siebie w nowej rodzinie, tak różnej od jego gatunkowych wzorców? Nowe otoczenie, szkolni przyjaciele, o raczej łagodnym usposobieniu, oraz problem z pewnym puchatym drapieżcą sprawią, że zacznie rozumieć to, kim jest, ale przede wszystkim to, kim może się stać.

Wilk w owczej skórze w zabawny i nienachalny sposób opowiada o problemach z akceptacją samego siebie, a także o poszukiwaniu własnej tożsamości. Czy musimy zachowywać zgodnie z zewnętrznymi wobec oczekiwaniami? Czy musimy akceptować nadawane nam przez innych etykiety, czy raczej powinniśmy szukać własnej drogi, która da nam poczucie szczęścia? Miłość, akceptacja, ale także prawo do samookreślania stanowią ważną cześć indywidualnego doświadczenia. Bartosz Sztybor znakomicie opowiada o tych problemach, nie zapominając o tym, że w opowieści dla dzieci nie powinno zabraknąć humoru oraz odrobiny szaleństwa.

Rufus t. 1 Wilk w owczej skórze 1 Gitarą Rysowane

Rysunki Agnieszki Świętek urzekają z jednej strony prostotą, a z drugiej sposobem budowania świata przedstawionego. Rysowniczka dba o klarowne przedstawianie postaci oraz prowadzenie narracji w sposób dostosowany do młodszych odbiorców. Znakomicie radzi sobie z przedstawieniem emocji bohaterów opowieści, którzy starają się odnaleźć swoje miejsce w otaczającym ich świecie. Jednak kiedy trzeba, potrafi narysować dynamiczną scenę akcji, która powinna rozbawić nawet zatwardziałego ponuraka.

Pierwszy tom serii Rufus to udana lektura. Wilk w owczej skórze porusza ważne problemy, które autorzy podali czytelnikom w przystępny sposób, dbając, by w opowieści nie zabrakło humoru i akcji. Dodatkową zaletą komiksu, według młodszych czytelników, którzy przechwycili ten tytuł nim sam zdążyłem go przeczytać, jest zabawna postać szkolnego przyjaciela Rufusa, chomika Tina.


Rufus, t. 1: Wilk w owczej skórze, scen. Bartosz Sztybor, rys. Agnieszka Świętek, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 21 czerwca 2018

    […] komiksowych dla nich przeznaczonych. Kilkanaście dni temu pisałem o pierwszym tomie przygód Rufusa zatytułowanym Wilk w owczej skórze. Dziś czas na trochę starszą serię Krasnolud Nap, której pierwszy tom ukazał się w 2016 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.