Roman Kostrzewski. Głos z ciemności

Roman Kostrzewski Głos z ciemności okładka Gitarą RysowaneZespół Kat to jeden z fundamentów polskiego heavy metalu. Z pewnością jedną z przyczyn jego popularności był charyzmatyczny wokalista słynący z pisania dość oryginalnych tekstów. Postać Romana Kostrzewskiego wzbudzała wiele kontrowersji, zwłaszcza że muzyk pozwalał sobie na dużą dawkę zdrowego nonkonformizmu. Jego myślenie o świecie dalekie było od przyjętych schematów, co znajdowało wyraz w pisanych przez niego tekstach. Książka Roman Kostrzewski. Głos z ciemności, zapis rozmów, jakie z wokalistą przeprowadził Mateusz Żyła, unika narosłych przez lata schematów dotyczących twórcy sukcesów zespołu Kat i pokazuje jego sylwetkę z zupełnie innej strony.

Rozmowy opublikowane w książce Roman Kostrzewski. Głos z ciemności pozwalają się przyjrzeć się z bliska, zarówno muzycznemu, jak i prywatnemu życiu Romana Kostrzewskiego. Wokalista otwarcie mówi o swojej przeszłości, o dorastaniu w domu dziecka, o pracy w kopalni czy udziale w strajku w stanie wojennym. Kostrzewski stara się obiektywnie spojrzeć w przeszłość, pochyla się nad tym co złego mu ona przyniosła, a co dobrego. Empatia i zrozumienie, z jakimi jest w stanie opisać trudne dla niego wybory najbliższych, może budzić podziw. Mateusz Żyła z taktem wydobywa z wokalisty całkiem intymne wyznania. Poznanie prywatnej strony życia Romana Kostrzewskiego umożliwia bardziej wnikliwe spojrzenie na jego muzyczną twórczość.

Dla fanów zespołu Kat oraz solowej twórczości Romana Kostrzewskiego opisywana książka stanowi prawdziwą encyklopedię wiedzy o jego artystycznej działalności. Jednak fakty Kostrzewski przyozdabia licznymi anegdotami obrazującymi specyfikę artystycznego życia, zarówno w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, jak i w dobie transformacji ustrojowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności zespołu, do jakich metod trzeba było się odwołać, aby zdobyć miejsce na prestiżowych festiwalach, to odpowiedzi na te pytania czekają w Głosie z ciemności. Ponadto można też poznać opinię Romana Kostrzewskiego odnośnie kręconych do piosenek zespołu Kat teledysków.

https://www.youtube.com/watch?v=d-4FunzcDPE

Znacząca część książki poświęcona jest światopoglądowi Romana Kostrzewskiego. Uchodzący za „dyżurnego satanistę” wokalista zgrabnie obala stereotypowe wyobrażenia na swój temat. Daje liczne dowody swojego oczytania oraz pokazuje, w jaki sposób ukształtował się jego krytyczny wobec otaczającej go rzeczywistości światopogląd. Jednocześnie pokazuje, że różnice światopoglądowe nie muszą stanowić przeszkody w artystycznej działalności, nie muszą także powodować wzajemnej wrogości., czego przykładem udział znanego z swojej religijności Józefa Skrzeka przy pracach nad audiobookiem Biblii satanistycznej według książki Antona Szandora LaVey. Wypowiedzi Romana Kostrzewskiego pokazują potrzebę wolności połączonej z szacunkiem dla odmiennych punktów widzenia.

Szczególnie wartościowe są zamieszczone autoanalizy tekstów Romana Kostrzewskiego, z których część została przedrukowana w książce. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć nie tylko ich znaczenie. Uzyskujemy także wgląd w sposób ich powstawania oraz poznajemy trudności wynikające z konieczności dostosowania słów do muzyki i wymaganego przez gatunek muzycznym sposobu śpiewania.

https://www.youtube.com/watch?v=6cj4iHSGWn0

Roman Kostrzewski. Głos z ciemności to fascynująca lektura, zwłaszcza dla kogoś, kto wychował się na muzyce zespołu Kat. Roman Kostrzewski w intrygujący sposób opowiedział o swoim prywatnym i artystycznym życiu, rozwiewając wiele z otaczających go mitów. Wypowiedzi przytaczane na okładkach rzadko oddają specyfikę książek, których dotyczą. W przypadku tej książki, ta reguła nie ma zastosowania.

Książkę Roman Kostrzewski. Głos z ciemności koniecznie trzeba czytać, słuchając muzyki zespołu Kat. Szczególnie rekomendowany album to „Oddech wymarłych światów”.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZxnyZm6rHI


Roman Kostrzewski, Mateusz Żyła, Roman Kostrzewski. Głos z ciemności, Wydawnictwo SQN, Kraków 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.