Rok Potopu

Rok Potopu Gitarą Rysowane

Napisać intrygującą, a zarazem niebanalną opowieść o świecie po zagładzie nie jest łatwo. Oryks i Derkacz, pierwszy tom cyklu MaddAddam, kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood to przykład jak stworzyć sugestywną tego typu opowieść, ukazując rozkład dawnego świata i początki egzystencji w nowej rzeczywistości. Rok Potopu to specyficzna kontynuacja wydarzeń opisanych we wspomnianej wcześniej powieści, która ukazuje świat przedstawiony z innej perspektywy,

Rok Potopu Okładka Gitarą RysowaneGłównymi bohaterkami Roku Potopu są Toby i Ren, dwie kobiety, które starają się przeżyć w czasach przełomu. Obie są członkiniami sekty (ruchu ekologiczno-religijnego) Bożych Ogrodników, w którym z jednej strony odnajdują spokój, a z drugiej przegotowują się do przetrwania zagłady. Zdaniem guru Bożych Ogrodników nadchodzi bowiem Bezwodny Potop, który zniszczy zdominowane i zniszczone przez korporacje i konsumpcję społeczeństwo i zwróci ziemię naturze. Nieliczni, którym uda się przeżyć apokalipsę, będą mogli w zgodzie z naturą i bożymi prawami odbudować ludzką społeczność. Śledząc losy bohaterek, wywodzących się z różnych warstw społecznych, będziemy mogli przyjrzeć się dokładniej wizji świata, który odchodzi w przeszłość.

Rok potopu nie opowiada dalszych losów bohaterów pierwszej części trylogii MaddAddam. Akcja książki rozgrywa się w tym samym czasie, co akcja Oryksa i Derkacza, w pewnym sensie uzupełniając naszkicowaną w nim historię upadku świata. Wrażenie komplementarności obu powieści potęguje fakt, że na stronach Roku Potopu pojawiają się także postaci znane z pierwszej części cyklu – czujemy się trochę, jak przy czytaniu Balzaca.

Czytając Roku Potopu, możemy dokładniej przyjrzeć się funkcjonowaniu zdominowanego przez korporacje świata. Autorka dokładnie prezentuje świat, w którym uprzywilejowani żyją w zamkniętych „wspólnotach” tworzonych przez korporacje, zwanych Kompleksami, ochranianych przez służbę KorpuSOKorpu, a reszta populacji zamieszkuje przeludnione Plebsopolie. Pierwsze to zamknięte światy, w których doświadczyć można bogactw za cenę podporządkowania się nieograniczonemu nadzorowi ze strony służb bezpieczeństwa, z kolei Plebsopolie zapewniają większą dozę wolności, ale życie w nich należy do mniej bezpiecznych.

Szczególną uwagę w Roku Potopu poświęca Atwood opisowi systemu aksjologicznego sekty Bożych Ogrodników.Hymns of the God's Gardeners Gitarą Rysowane Buntują się oni przeciw dominacji korporacji, które, ich zdaniem, niszczą naturę, a konsekwencją ich działań będzie zagłada przywracająca równowagę w świecie. Przygotowują się na apokalipsę, gromadząc konieczne do przetrwania środki i umiejętności. Zamieszczonych w książce pieśni Bożych Ogrodników, które w pigułce ukazują system wierzeń sekty, można posłuchać w wersji audio.

Margaret Atwood zaprezentowała w powieści Rok Potopu galerię ciekawych, wiarygodnych psychologicznie postaci, które próbują odnaleźć się u progu zagłady. Każda z nich na swój sposób próbuje oswoić nową rzeczywistość, w której nieliczni ocaleni, wbrew logice nie zawsze gotowi są na współpracę. Dawni wrogowie nadal gotowi są walczyć, nawet za cenę pogorszenia swojej i tak żałosnej sytuacji.

Rok Potopu Margaret Atwood to znakomita powieść, która poszerza naszą wiedzę o świecie zaprezentowanym w trylogii MaddAddam. Autorka realistycznie ukazała wizję świata rządzonego przez pazerne korporacje, dla których jedyną wartością jest zysk, którego gotowe są bronić za wszelką cenę. Pesymistyczną wizję świata pozwala lepiej znieść spora dawka czarnego humoru, dzięki której opisany w powieści świat wydaje się trochę bardziej znośny.


Margaret Atwood, Rok Potopu (The Year Of The Flood), tłum. Marcin Michalski, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 28 czerwca 2017

    […] przestanie istnieć. Bohaterowie znani z poprzednich części cyklu (Oryks i Derkacz oraz Rok Potopu) muszą stworzyć podwaliny nowego społeczeństwa na ziemi zniszczonej w wyniku Bezwodnego Potopu, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.