Ptyś i Bill: Nie ma jak leniuchowanie!

Ptyś i Bill Nie ma jak leniuchowanie Imaginaria

Seria wydawnicza Komiksy są super! obfituje w czytelnicze propozycje dla młodszych fanów sztuki komiksowej. Jedną z pierwszych serii, która w jej ramach zaczęła się ukazywać był Ptyś i Bill. Teraz przyszedł czas na dziesiąty trójpak z ich udziałem zatytułowany Nie ma jak leniuchowanie!

Ptyś i Bill Nie ma jak leniuchowanie Okładka ImaginariaGłównymi bohaterami tej serii są chłopiec Ptyś i jego wierny pies Bill. Stanowią oni niemal nierozłączny duet, którego najbardziej szalone przygody wypełniają kolejne komiksowe kadry. Bohaterowie czynią liczne psoty, a ofiarami ich działań stają się wszyscy, choć dość często tę rolę pełnią rodzice, przyjaciele, a czasem nawet policjanci. Z pewnością nudzić się nie można obserwując ich perypetie.

Podobnie jak w innych tomach linii wydawniczej Komiksy są super! w tomie Nie ma jak leniuchowanie! zebrano trzy albumy oryginalnego wydania (11-13). Wszystkie one składają się z kolei z jednoplanszowych historyjek, co czyni ten lekturę wyjątkowo wdzięczną, nawet wtedy, gdy brak czasu na przejrzenie całego tomu. Każda z tych plansz zaś oferuje kawał dobrej zabawy.

Jean Roba doskonale opowiada o perypetiach swoich młodych bohaterów. Choć porusza się w schematach znanych z licznych komiksów poświęconych młodym psotnikom, czyni to z wyczuciem i wdziękiem. Nie ma tu wymuszonych dowcipów, wszystko jest na swoim miejscu.

Obok tytułowych psotników autor stworzył też galerie bohaterów drugiego i trzeciego planu, którzy pojawiają się w odpowiednim momencie w komiksowych kadrach. Przede wszystkim wypada wspomnieć o żółwicy Karolinie, która cierpi na bezsenność, a bohaterowie próbują pomóc jej poradzić sobie z tą przypadłością.

Dobre scenariusze poszczególnych opowieści, Jean Roba sprawnie ilustruje w prostym cartoonowym stylu. Ma on znakomicie wyczucie pozwalające mu zaledwie w kilku kadrach opowiedzieć wciągająca i bawiącą historię.

Nie ma jak leniuchowanie! to znakomita rozrywka na coraz dłuższe jesienne wieczory. Porcja dobrej zabawy powinna pomóc przetrwać ter szarobury czas. Komiks Ptyś i Bill pomaga też znieść taśmowe jesienne choroby, wnosząc odrobinę bezpretensjonalnej radości.


Ptyś i Bill. Nie ma jak leniuchowanie! (Boule & Bill: 11. Bill de match; 12. Sieste pour ordonnance; 13. Papa, mama, Boule…), scen. i rys. Jean Roba, przeł. Maria Mosiewicz, Komiksy są super!, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.