Ptaki Nocy: Tajemnice i morderstwa
Premiera filmu Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to dobry moment by poznać komiksowy pierwowzór tytułowej drużyny. Docenienie siły tej drużyny superbohaterek umożliwia lektura komiksu Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa.
Black Canary, Huntress oraz stanowiąca decyzyjne i informacyjne zaplecze tytułowych Ptaków Nocy Oracle zmuszone zostają do rozwiązania kilku kryminalnych zagadek oraz przeciwstawieniu się intrygom pewnego wysoko postawionego polityka. Aby dociec prawdy zmuszone będą stawić czoła niedoszłemu superbohaterowi, który skrywa swą tożsamość pod kryptonimem Savant. Na ich drodze stanie także mistrzyni wschodnich sztuk walk znana jako Lady Shiva. Na ich życie czyhać będzie ponadto zarzucająca sieć skomplikowanych intryg Cheshire. Wszystko to pozwala mieć nadzieję, że dwanaście komiksowych zeszytów zebranych w tomie Tajemnice i morderstwa nie pozwoli czytelnikom na chwilę nudy.
W komiksowych kadrach Ptaki Nocy pojawiły się po raz pierwszy w one-shocie Black Canary/Oracle: Birds of Prey #1 wydanym w 1996 roku. Trzon tej drużyny stanowiły Dinah Laurel Lance (znana jako Black Canary) oraz Barbara Gordon (pierwsza Batgirl). Postrzelona przez Jokera Barbara trafiła na wózek inwalidzki i zaczęła wspierać superbohaterów, korzystając ze swojej wiedzy i zdolności pozyskiwania informacji. Przyjęła pseudonim Oracle i stanowi centrum decyzyjne Ptaków Nocy współpracując z licznymi superbohaterkami. Obok licznych komiksów z ich udziałem drużyna bohaterek pojawiła się także w serialu telewizyjnym (2002-2003) oraz we wspomnianym na początku filmie.
Tom Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa składa się z pierwszych zeszytów serii, do których scenariusze pisała Gail Simone (pracowała też przy seriach takich jak Batgirl czy Secret Six). Stworzyła ona bardzo wciągającą opowieść, która rozwija się przez trzy zebrane w recenzowanym tomie dłuższe wątki fabularne. Musze przyznać, że ostatnio żaden z superbohaterskich tytułów, nie zdołał zaintrygować mnie samą opowieścią tak jak ten.
Gail Simone ma dar do tworzenia znakomitych postaci. Jej bohaterki są z krwi i kości. Nie są posągowymi komiksowymi heroinami, mają swoje słabości i problemy. Tym, co daje im siłę jest współpraca i poczucie, że pomimo dzielących je różnic, mogą na siebie liczyć. Przyjaźń pozwalała im zwycięsko wychodzić z najtrudniejszych opresji.
Ptaki Nocy to także bardzo efektywne pogromczynie przestępców czających się w mrocznych zakamarkach Gotham. Jednak, kiedy trzeba rozwikłać kryminalną zagadkę nie zawahają się przed zmianą kontynentu. Ich adwersarze nie mogą liczyć na pobłażliwość, zwłaszcza kiedy dopuszczają się szczególnie odrażających przestępstw.
Za rysunki w komiksie Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa odpowiada brazylijski rysownik Ed Benes. Nie szczędzi on oczom czytelników wizerunków skąpo odzianych superbohaterek w pełnych erotyzmu pozach. Jego styl zdecydowanie przypomina sposób rysowania komiksowych superheroin charakterystyczny dla lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Współcześnie wizerunki superbohaterek kreowane są w bardziej subtelny sposób.
Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa to wciągająca lektura o grupie silnych kobiet, którym nie straszne są żadne przeciwności losu. Komiks w sam raz na Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa (Birds of Prey: Mystery & Murder), scen. Gail Simone, rys. Ed Benes, Cliff Richards, Michael Golden, tłum. Marek Starosta, Egmont Polska, Warszawa 2020.