Professor Tip Top, „Life Is No Matter” (2017)

Professor Tip Top Life Is No Matter Gitarą Rysowane

Norwegia to dobre miejsce dla progresywnego rocka. Ostatnio często wpadają w moje ręce płyty artystów wywodzących się z tego kraju. Kolejnym takim przypadkiem jest formacja Professor Tip Top i ich czwarty studyjny album „Life Is No Matter”, który ukazał się zaledwie przed sześcioma dniami.

Professor Tip Top Life Is No Matter Okładka Gitarą RysowaneZespół Professor Tip Top powstał w 2011 roku w Bergen. W tym samego roku pojawił się także ich debiutancki album „Are you Empirical?” (2011). Rok później światło dzienne ujrzała płyta „Auom” (2012), a w 2014 zespół zaprezentował album „Exobiology”. Trzy lata musieli fani czekać ich najnowszy album. Zespół nagrał go w składzie: Svein Magnar Hansen (śpew), Sam Fossbak (gitary, syntezatory, instrumenty klawiszowe, melotron, śpiew), Stein Høgseth (bas) oraz Charles Wise (bębny).

„Life In No Matter” otwiera instrumentalna kompozycja Enthropy, urzekająca rozbudowanymi partiami syntezatorów i gitar. Kolejne utwory spokojnie wprowadzają słuchaczy w muzyczny świat zespołu. Pieta Europa i Friend Or Foe to spokojnie rozwijające się piosenki w balladowym klimacie subtelnie podkreślanym partiami instrumentów klawiszowych i gitarowymi solówkami. Ich muzyka wycisza i pozwala odetchnąć oraz nabrać przestrzeni. Tych ostatnich zresztą w ich muzyce nie brakuje. Od czasu do czasu pojawiają się też bardziej niepokojące nuty, jak choćby w najlepszej z zawartych na płycie kompozycji, która nieprzypadkowo została wybrana na promujący ją singiel.

Lullaby For Grown Ups potrafi wywołać gęsią skórkę, ale jest to utwór, którego nie chce się przestać słuchać. W kolejnych kompozycjach muzycy zespołu Professor Tip Top budują muzyczne pejzaże, w których od czasu do czasu pojawiają się urozmaicające je elementy. Zaśpiewany po niemiecku Die Böse, czy orientalne brzmienia w zamykającym album tytułowym utworze, to tylko dwa przykłady.

W muzyce Professor Tip Top słychać wpływy zespołów takich jak The Allan Parsons Project, Camel, których brzmienie cechowała łagodność połączona z pięknymi melodiami. Od czasu do czasu można usłyszeć także wpływy jazzowe, psychodeliczne, czy space rockowe. Na „Life Is No Matter” wszystkie te elementy łączą się w intrygującą, niepozbawioną oryginalności całość

Professor Tip Top Gitarą Rysowane

Czwartego studyjnego wydawnictwo zespołu Professor Tip Top słucha się znakomicie. Ich muzyka uwodzi, powoli wciąga w swój świat, z którego trudno się wyrwać. Doskonała płyta na zbliżające się jesienne wieczory.

Utwory
1. Enthropy (4:37)
2. Pieta Europa (4:44)
3. Friend Or Foe (5:46)
4. Lullaby For Grown Ups (5:16)
5. Phoenix (4:19)
6. I Am A Dreamer Too (6:00)
7. Fog In The Morning (5:07)
8. Die Böse (4:48)
9. Life Is No Matter (7:46)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Monika pisze:

    W ogóle mam wrażenie, że już tylko Skandynawia oferuje muzykę, której można słuchać z przyjemnością.

  2. ladymamma.pl pisze:

    Nigdy nie słuchałam muzyki skandynawskiej, ale Twoja propozycja zachęca…;)

  1. 17 października 2017

    […] to kolejny po Professor Tip Top norweski zespół, o którego muzyce przychodzi mi pisać na Gitarą Rysowane. A to za sprawą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.