Preacher, Sezon 1 Odcinek 1
Stworzony przez irlandzkiego scenarzystę Gartha Ennisa i angielskiego rysownika Steve’a Dillona komiks Kaznodzieja doczekał się wreszcie ekranizacji. Pierwsze podejścia do telewizyjnej adaptacji losów oryginalnego duchownego i jego przyjaciół miały miejsce już na przełomie wieków. Serial produkować miała między innymi HBO, a mówiło się także o filmie. 22 maja 2016 roku miała miejsce premiera pierwszego odcinka serii. Pełny sezon ma ich liczyć dziesięć.
Wydawany w latach 1995-2000 przez DC Comics w ramach imprintu Vertigo Kaznodzieja to doskonały przykład możliwości, jakie daje twórcom komiksowe medium. Mieszanka horroru, westernu, filmu drogi oraz wątków religijnych okraszona olbrzymią dawką czarnego humoru nie pozwalała oderwać się od lektury dzieła Ennisa i Dillona. Klimat poszczególnych zeszytów oddawały fantastyczne okładki Glenna Fabry’ego.
Kaznodzieja opowiada historię pastora Jesse’ego Custera, obdarzonego nadnaturalnymi mocami przez tajemniczy byt Genezis, którego misją staje się odnalezienie Boga. W najeżonej licznymi niebezpieczeństwami podróży głównemu bohaterowi towarzyszą: jego dziewczyna Tulip oraz wampir Cassidy. Przemierzając Stany Zjednoczone i Europę bohaterowie muszą stawić czoła licznym przeciwnikom, zarówno ludzkim, jak i nie z tego świata. Komiks pełen jest nawiązań do amerykańskiej popkultury, którymi Ennis i Dillion z wdziękiem wzbogacają fabułę Kaznodziei. Irlandczyk i Anglik stworzyli prawdopodobnie najbardziej amerykański komiks w historii.
Jeśli czytaliście Kaznodzieję, to zauważycie, że twórcy serialu nie podążają wytyczonymi przez Ennisa i Dillona ścieżkami. Preacher zaczyna się inaczej niż komiks, wiele wątków pojawiających się w pierwowzorze nieco później, zostało w serialu zasygnalizowane zdecydowanie wcześniej. W jakim kierunku potoczy się opowieść? Trudno przewidzieć, jednak twórcom serialu udało się, przynajmniej na razie, zachować klimat oryginału. Mamy zatem do czynienia z elementami grozy, sporą dawką przemocy, ciekawymi postaciami oraz humorem.
Preacher nasycony jest odniesieniami do amerykańskiej kultury popularnej. Wizja małego miasteczka położonego na amerykańskim Południu złożona jest niemal w całości z popkulturowych wyobrażeń. Twórcy serialu, podobnie jak Ennis i Dillon, wymierzają ostrze satyry w ikony amerykańskiej kultury popularnej (ich ofiarą pada choćby Tom Cruise) dekonstruując i ośmieszając jej schematy.
Dominic Cooper sprawdza się w roli pastora, którego przeznaczenie obdarzyło niezwykłymi możliwościami. Znudzony swoimi obowiązkami Jesse Custer, rozdarty jest między nudą swojej roli, a przeszłością, która wyraźnie go pociąga, zwłaszcza od momentu, gdy ponownie spotyka Tulip. Grająca ją charyzmatyczna Ruth Negga tworzy świetnie zapowiadającą się postać. Cassidy w wykonaniu Joe Gilguna zachowuje wiele cech komiksowego pierwowzoru. Widać, że pomiędzy głównymi bohaterami opowieści jest chemia.
Najważniejszym pytaniem, które samo nasuwa się po obejrzeniu pierwszego odcinka Preachera, jest to ile z komiksowego Kaznodziei zdecydują się zachować twórcy? Nie sądzę aby udało im się stworzyć coś równie unikalnego, jak komiksowy pierwowzór. Czerpać z obfitego źródła Kaznodziei nie powinno być trudno, gdyż to bardzo filmowy komiks. Mam nadzieję, że uda im się stworzyć intrygujący serial, który pomimo modyfikacji, będzie przywoływał klimat komiksowej opowieści.
Pierwszy odcinek Preachera, to zapowiedź udanego serialu. Z wnioskami poczekam jednak na kolejne dziewięć odcinków.
Preacher, sezon 1, 2016, AMC, na podstawie komiksu Gartha Ennisa i Steve’a Dillona Kaznodzieja, twórcy Seth Rogen, Evan Goldberg, Sam Catlin, scen. Sam Catlin, reż. Seth Rogen, Evan Goldberg, grają: Dominic Cooper, Joe Gilgun, Ruth Negga.
Komiksów nigdy nie czytałam, ale seriale lubię 🙂 i serię filmów Marvela również 🙂
Zatem jest spora szansa, że „Preacher” się tobie spodoba, bo klimat ma dość unikalny 🙂