Pogrzeby Łucji

Pogrzeby_LucjiCo zrobić kiedy przedszkolak zapyta o umarnianie? Kiedy zechce dowiedzieć się co się stanie z nim jak umarnie? Lub gdy ogłosi, że jak umarnie to nie chce być w trumnie, tylko na kominku? Są dwie opcje. Pierwsza to ucieczka w ekwilibrystykę słowną, druga – sięgnięcie po sprawdzoną opowieść graficzną. Konieczność wyjaśnienia natury śmierci niedawno mnie spotkała i przypomniała o przeczytanym kilka lat temu komiksie Pogrzeby Łucji.

Komiks Springera opowiada o dociekaniach tytułowej Łucji co do istoty śmierci oraz co do tego, co dzieje się po niej z człowiekiem. Spędzając wakacje z dziadkiem, zauważa tajemniczego mężczyznę idącego z małą dziewczynką, której twarz skryta jest pod woalem. W ręku dziewczynka trzyma trumienkę. Wkrótce w miasteczku umiera kilka osób… Czyżby tajemniczy goście to śmierć, która przyszła po kilkoro starszych mieszkańców?

Bohaterami komiksu, obok Łucji, są głównie ludzie w podeszłym wieku, czujący nadchodzący koniec. Jedni jej pomagają, inni próbują jak najlepiej wykorzystać pozostały im czas. Na ich postawy wobec śmierci, wpływają ich relacje rodzinne lub nastawienie otoczenia. Dla Łucji jest to pierwsze spotkanie ze śmiercią, a w jej zrozumieniu pomaga dziewczynce dziadek.

Springer z dużym wyczuciem snuje swoją opowieść. Bez pośpiechu rozwija i zamyka kolejne wątki. Warstwa wizualna komiksu znakomicie niesie historię. Autor potrafi wyrazić przy pomocy obrazów atmosferę, emocje bohaterów oraz tajemnicę, jaka otacza śmierć. Czarno-białe, oszczędne rysunki pozwalają skupić się na opowieści, poczuć klimat małego miasteczka, poznać więzi łączące poszczególne postaci. Autor znakomicie pokazuje ludzkie emocje. Zbliżenia twarzy, dość często przez Springera stosowane, mówią o postaciach więcej niż nawet najlepiej dobrane słowa.

W Pogrzebach Łucji autor pokazał, w jaki sposób można oswoić śmierć. Uzmysłowił jak ważna jest indywidualna postawa człowieka wobec nieuchronnego, akceptacja przemijania. Pomaga także przygotować się rodzicom na trudne pytania dotyczące natury śmierci i tego co po niej. Springer stworzył niebanalny komiks opowiadający w niezwykle subtelny i wysmakowany sposób o ludzkich lękach i pokazując jak można sobie z nimi radzić.


Pogrzeby Łucji (Les funerailles de Luce), scen. i rys. Benoît Springer, tłum. Magdalena Kurzyna, Taurus Media, Piaseczno 2009.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Dziękuję Ci za ten wpis 🙂 Nasz czterolatek jest właśnie na tym etapie, więc dobra lektura powinna pomóc nam w rozmowach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.