Pochwała wakacji

Pikapidula tom 2 Jupijajej Imaginaria

Drugi tom polskiej serii Pikapidula, zatytułowany Jupijajej ma mnóstwo zalet i jeden mankament, o którym na końcu.

Pikapidula tom 2 Jupijajej Okładka ImaginariaKomiks o przygodach zwariowanej dziewczynki wyciąga z wakacji samą esencję. Ale wiecie, takich retro, takich przez wielkie „W”. Okazuje się, że potrzebny do ich spędzenia jest tylko obszerny teren, przyjazne osoby, dużo fantazji, zwierzęta i oczywiście koledzy.

Bohaterka początkowo nie jest zadowolona z planu spędzenia wakacji na wsi. Okazuje się jednak, że goszczący dziewczynkę dziadkowie dają jej tyle wsparcia, wolności i pomysłów, iż ich zagroda szybko zmienia się w Dziki Zachód. Stąd już krok do wciągnięcia w zabawę innych dzieci.

Jak niewiele dzieci ma dziś dostęp do prawdziwych wakacji! Polecam komiks i tym, które nigdy ich nie posmakowały, jak i tym, które właśnie wyjeżdżają „tylko” do dziadków, a wolałyby daleką wycieczkę. No i oczywiście tym, które jeżdżą głównie do tabletu 😉 (sugerowany wiek około 10 lat). Komiks jest pochwałą życia, radości, lata i swobody. Jupijajej! Czytajcie jeszcze przed nadejściem wakacji. Przy okazji wróćcie też z dziećmi do Niziurskiego czy Bahdaja.

Pikapidula tom 2 Jupijajej Plansza Imaginaria

Uwaga krytyczna dotyczy podejścia do zwierząt. Jednym z ważnych bohaterów komiksu jest świnka Karolinka – kawia domowa. Ważne, aby zaznaczyć, że, wbrew temu, co pokazuje ta opowieść, świnka morska nie powinna mieć kontaktu ze zwierzętami innych gatunków, natomiast jako zwierzę stadne niezbędnie potrzebuje na towarzysza co najmniej drugiej świnki. Jeśli seria będzie kontynuowana, autorka powinna dodać Karolince koleżankę/i. Twórzmy u dzieci prawidłowe postawy!


Pikapidula, t. 2: Jupijajej, scen. i rys. Agnieszka Surma, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.