Ołówkiem #51: Komiksy dla „młodszych” czytelników (21)

Ołówkiem 51 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej. Dziś zapraszam na spotkanie z seriami znanymi już polskim odbiorcom.

Mali Bogowie: Komedia Posejdona

Mali Bogowie tom 4 Komedia Posejdona Okładka ImaginariaDo serii Mali Bogowie wracam zawsze z dużą ochotą. Zmagania młodych bogów i znanych z mitów bohaterów są zapowiedzią dobrej zabawy. Nie inaczej jest tym razem.

Każdy tom serii tworzonej przez Christophe’a Cazenove’a i Phillipe’a Larbiera skupia się na losach kilku bohaterów, których działania autorzy prezentują trochę częściej niż pozostałych. Tytuł czwartego tomu serii sugeruje kluczową rolę Posejdona. Rzeczywiście, pojawia się on dość często w poszczególnych historyjkach, jednak bardziej jako postać z drugiego planu. Najwięcej zaś uwagi twórcy poświęcają próbom zdobycia Troi, zmaganiom Heraklesa. Nie zabraknie też przygód najbarwniejszej postaci – Tauruska.

Prawie wszystkie historie mieszczą się na jednej planszy. Wymusza to na autorach precyzyjną konstrukcje opowieści, tak aby domknąć puentę zaledwie w kilku kadrach. Bez wątpienia im się to udaje.

Komedię Posejdona czyta się, podobnie jak poprzednie tomy serii, znakomicie. Humor, podkreślany cartoonową kreską Larbiera, pozwala doskonale się bawić. Od czasu do czasu udaje im się także przemycić kilka bardziej refleksyjnych fragmentów.

Mali Bogowie tom 4 Komedia Posejdona Plansza Imaginaria

Kid Lucky: Niebezpieczne Lasso

Kid Lucky tom 1 Niebezpieczna lasso Okładka ImaginariaMłodym rewolwerowcem być – nie jest wcale łatwo. Nawet jeśli szczęście go nie opuszcza, to łatwo mogą przytrafić mu się całkiem niebezpieczne przygody. Jednak większość z nich skończy się jedynie uśmiechem ze strony czytelnika.

Kid Lucky to seria opowiadająca o młodych latach najszybciej strzelającego rewolwerowca na całym Dzikim Zachodzie. Lucky Luke też kiedyś był dzieckiem, a doświadczenia typowe dla tego okresu życia, stały się jego udziałem. Achdé (Hervé Darmenton) udanie rozwija pomysł Morrisona, ukazując młode lata kultowego bohatera.

Niebezpieczne lasso to zbiór jednoplanszowych historii, które potrafią skutecznie rozbawić czytelnika. Autor umiejętnie odwołuje się do znanych elementów z przyszłej biografii kultowego bohatera, jednocześnie portretując młodzieńcze przygody Lucky Luke’a i jego ówczesnych przyjaciół. Zabawie i przygodom zdaje się nie być końca.

Komiks ma też pewna wartość edukacyjną. Do każdej opowieści dołączono także ciekawostkę z czasów Dzikiego Zachodu powiązaną z prezentowanymi w historyjce wydarzeniami. Kid Lucky zatem poza wartością rozrywkową, dostarcza trochę, nie zawsze zresztą potrzebnej, wiedzy.

Kid Lucky tom 1 Niebezpieczna lasso Plansza Imaginaria


Mali Bogowie, t. 4: Komedia Posejdona (Les petits Mythos: 4. Posidon d’avrilé), scen. Christophe Cazenove, rys. Phillipe Larbier, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Kid Lucky, t: 2: Niebezpieczne lasso (Kid Lucky 2: Lasso périlleux, 77), scen. i rys. Achdé, przeł. Maria Mosiewicz, Lucky Luke, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.